مادر همه بمب ها” برای داعش، و چه چیز برای طالبان؟”

خانه/مقالات/مادر همه بمب ها” برای داعش، و چه چیز برای طالبان؟”

مادر همه بمب ها” برای داعش، و چه چیز برای طالبان؟”

در حالی که گفتگوهای بسیاری درباره حضور و نفوذ ایران و روسیه در افغانستان و گفتگوهای این کشور با طالبان شنیده می شد، چهارشنبه ۱۲ آوریل بمبی که “مادر همه بمب ها” نامیده میشود توسط آمریکا در منطقه اچین از توابع شهر ننگهار استفاده شد.
بمبی که هرگز پیش از این در جایی بکار نرفته بود و با قدرت ویران کننده بالایش و لرزش زمین و صدای کَر کننده حاصل از انفجار که تخریب و بزرگی انفجار هسته ای را یادآوری می کند، در لانه تروریست های داعش فرود آمد.
این بمباران پیشاپیش نشست دیپلماتیک بین ایران، چین و روسیه در مسکو به اتفاق افتاد. نشستی امنیتی که دلیل آن گفتگو درباره حفاظت از مرزهایشان با افغانستان و گفتگو با طالبان دراینباره، محور نشست وزرای خارجه این سه کشور بود.
می دانیم که طالبان و داعش دشمن یکدیگر هستند و به همین دلیل امکان و پیش فرض اینکه همسایگان افغانستان از نیروی طالبان بخواهند برعلیه اهریمن داعش در حفظ امنیت مرزهای خود استفاده کنند، ممکن بنظر می رسد. اما به نظر رسید که آمریکا سیاست محدودتر و بدون مذاکره ای را در نظر داشته باشد.

آشکار نبود که تحت چه شرایطی طالبان موافقت کرده بودند که با ایران و روسیه مذاکره کنند، اما برخی گمانه زنی هایی پیش آمد که در قبال گرفتن مهمات و تجهیزات جنگی این امکان فراهم شده باشد. ایران و روسیه این ادعا را رَد می کنند اما پذیرفته اند که به دلایل دیپلماتیک این ارتباط برقرار شده است.
با شکست محتمل داعش در سوریه و عراق، امکان اینکه این گروه در پی یافتن شبکه جدیدی برای ایجاد پایگاه و نفرگیری باشد زیاد است. افغانستان تمامی این امکانات را برای ایجاد فضایی امن برای تروریستهای رانده شده از خاورمیانه دارد و چنانچه که جهان توجه کافی به این موضوع نشان دهد و به موقع برای دفع آن اقدام نکند، این کشور می تواند مقصد بعدی داعش باشد.
مادر تمامی بمب ها، گفته می شود که در منطقه ای خالی از سکنه و دور از دسترس انداخته شد، منطقه ای که برای ارتش افغانستان قابل دسترسی نبود و تروریست های داعش توانسته بودند در مغاره های کوهستان جابجا شوند.
به گفته مقامات دولت افغانستان بیش از ۱۰۰ نفر از تروریستهای داعش در این عملیات کشته شدند. بیش از شمار کشته شدگان، پیام این بمب برای ایجاد هراسی که ایجاد کرده بود اهمیت داشت. به این معنا که آمریکا به ترور اجازه نخواهد داد که شبکه جدیدی در افغانستان ایجاد کند.
کهنه سربازان گروه تروریستی داعش که از آسیای میانه جذب شده و از حملات ائتلاف در سوریه و عراق جان سالم بدر برده اند به زودی به سوی خانه هایشان باز می گردند. افغانستان برای این افراد بهترین نقطه اتصالی بین خانه و بین دو دشمن، یعنی ایران و روسیه است.
با حمایتی که پاکستان برای داعش فراهم آورده ( به گفته مقامات افغان) ، این فضا و فرصت با بمب اخیر ناامید کننده بنظر می رسد و یا برای این گروه و حامیان آنها شرایط را دشوار کرده است.
مقام بلند پایه آمریکایی، ژنرال مک مستر که سمت مشاور امنیت ملی رییس جمهور آمریکا را نیز دارد روز یکشنبه ۱۶ آوریل به کابل آمد و گفتگوهای مهمی درباره همکاری های دو جانبه با دولت افغانستان درباره مبارزه با ترور با مقامات این کشور داشت.
استفاده از این بمب دنیا را متعجب کرد و بسیاری احساس کردند که باید کنار بکشند بخصوص آنهایی که نقش میانجیگران منطقه ای را بازی می کردند و عزم آمریکا در مبارزه با ترور اخطاری جدی بود.
دولت افغانستان از این حمله آمریکا به مواضع داعش استقبال کرد و گفت که آن حرکتی جدی و ضروری برای مقابله با تروریست ها بوده است.
در رسانه های اجتماعی مردم افغانستان هم امیدوارند که استفاده از این بمب نشان بدهد که افغانستان فراموش نشده و کشورشان جولانگاه اهریمنی به نام داعش نخواهد شد. طالبان چطور؟ آیا‌ آنها نیز با دیدن جدیت آمریکا در جنگ با ترور، کنار خواهند کشید؟
“ به ژنرال مک مستر در کابل خوشامد می گوییم و از تداوم حمایت شما تشکر می کنیم.” قصر ریاست جمهوری افغانستان این تویت را در صفحه رسمی اش منتشر کرد.

این مقاله من در سایت سی ان ان به نشر رسیده است.

توسط | ۱۳۹۶-۲-۱۶ ۰۰:۵۴:۲۴ +۰۰:۰۰ اردیبهشت ۵ام, ۱۳۹۶|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید