مافیای مواد مخدر و مرحله دوم انتخابات در افغانستان

خانه/مقالات/مافیای مواد مخدر و مرحله دوم انتخابات در افغانستان

مافیای مواد مخدر و مرحله دوم انتخابات در افغانستان

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری به مرحله دوم خواهد رفت و این انتخابات بین دو کاندید پیشتاز، دکتر عبدالله عبدالله و دکتر اشرف غنی احمد زی برگزار می شود. انتخابات مرحله دوم در ۱۴ جولای یعنی با فاصله ای یکماه از اعلام نتایج نهایی انجام خواهد گرفت.
” تقاضای من از مردم شجاع افغانستان این است که مانند آنچه که قبلا انجام دادند و میلیونها نفر در انتخابات شرکت کردند، بار دیگر در مرحله دوم نیز شرکت کنند” آقای نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات این تقاضا را داشت.
” بار دیگر شرکت کردن”، دقیقا همان چیزی است که مورد توجه اصلی است بخصوص در مناطقی که امنیت کمتری وجود دارد و معلوم نیست که آیا علاقه و اشتیاق مردم که باعث شد هفت میلیون نفر در انتخابات شرکت کنند در مرحله دوم نیز به همین میزان باشد. به غیر از موضوع امنیتی چالش دیگر، واهمه از تقلب گسترده و سازمان یافته بخصوص در نقاط جنوبی کشور است. از هشت کاندیدی که در دور نخست شرکت داشتند، سه نفر از قدرتمند ترینشان با دکتر عبدالله متحد شدند. آنها پشتون های با نفوذ و شناخته شده افغانستان هستند اما جالب است که گفته شود که دکتر عبدالله بیشترین رای خود را از مناطق پشتون نشین کسب کرده بود علی رغم آنکه وی نیمه پشتو و نیمه تاجیک است. اما اشرف غنی که یک پشتو تمام عیار است، بیشتر رای خود را از مناطق اُزبک نشین، هزاره های اسماعیلیه و متحدان آنها بدست آورده بود چرا که معاون اول وی در این انتخابات فرمانده پرقدرت اُزبک تبار ژنرال عبدالرشید دوستم می باشد. رای اشرف غنی طبق آنچه که کمیسیون انتخابات منتشر کرده است، در مناطق پشتون نشین کمتر از نیم میلیون بوده و آن هم از مناطقی بشدت بحرانی و نا امن جنوب افغانستان، مناطقی که تحت نفوذ و سیطره طالبان و مافیای مواد مخدر می باشد.
اشرف غنی کارمند ارشد سابق در بانک جهانی و وزیر مالیه پیشین در دولت کرزای، فردی است که در غرب تحصیل کرده و بخاطر سوابق حضور وی در جوامع غربی معمولا مورد این پرسش برای انتخاب عبدالرشید دوستم به عنوان معاون اول خود قرار می گیرد. پیشینه دوستم در نقض حقوق بشر و جنایات جنگی همواره سوال برانگیز بوده است.
بدون در نظر گرفتن موضوع قومیت ها، کمپین انتخاباتی اشرف غنی و حامیان مالی وی به گونه ای دست در دست قاچقچیان مواد مخدر و ناقضین حقوق بشر دارند.
واهمه از بازگشت جنگ سالاران، جنایتکاران و مافیای مواد مخدر به قدرت، باعث ائتلاف تاریخی بین سایر کاندیدهای ریاست جمهوری با دکتر عبدالله در قبال شکل گیری جبهه ای در مقابل اشرف غنی شده است. عبدالرسول سیاف یک جهادی افراطی اسلامی و دکتر زلمای رسول یک قندهاری اصل و نسب دار از خاندان شاهی و گل آغا شیرزی، والی سابق قندهار و مجاهد سابق در ائتلاف شمال که همگی کاندید ریاست جمهوری بودند، به کمپین دکتر عبدالله پیوستند تا به عنوان افراد پرنفوذ و صاحب نام در بین قوم پشتو نشان دهند که آنها با اشرف غنی نیستند و از او حمایت نمی کنند.

در مقابل در تیم اشرف غنی، افرادی مانند حجی ظاهر قدیر از ننگهار حضور دارد که برادرزاده والی پیشین این ولایت است. ظاهر قدیر یکی از مشهورترین و باقدرت ترین قاچقچیان مواد مخدر است که به همین دلیل در سال ۲۰۰۸ به جرم حمل بیش از یک هزار کیلو هروئین با راننده اش دستگیر شد.
نیروهای امنیتی مرزی افغانستان ۵ نفر از پلیس های مرزی را در تخار در همین سال دستگیر کردند. این ۵ نفر، ۱،۲۳۵ کیلو هروئین با خود به همراه داشتند که در ماشین پلیس آن را جابجا می کردند. آنها گفتند که رئیس تیم عملیات قدیر است. قوه قضاییه افغانستان تشخیص داد که این هرویین ها از خانه قدیر حمل شده و برای پلیس تخار آورده شده است. روزنامه آمریکایی بوستون گلوب در سال ۲۰۰۹ نوشت که آقای حامد کرزی رییس جمهوز، ظاهر قدیر را قبل از انتخابات عفو کرده و بعد از انتخابات سال ۲۰۰۹ نیز ۵ نفر دیگر قاچاقچی مواد مخدر از زندان آزاد شدند. این روزنامه آمریکایی نوشته بود که در بین آزاد شدگان پسر عموی ظاهر قدیر نیز وجود داشت.
عموی ظاهر قدیر، در آن زمان برای کرزی در انتخابات سال ۲۰۰۹ کمپین می کرد و اینک نیز در کنار اشرف غنی نشسته و برای او مشغول کمپین کردن است.
همچنین رهبر شیعیان اسماعیلی در افغانستان، سید منصور نادری یکی دیگر از حامیان اشرف غنی است. کسی که شریک تجاری او برادر وزیر مالیه فعلی در اکتشاف و استخراج معادن طلا در مناطق اسماعیلیه نشین است. برادر وزیر مالیه چند بار به پارلمان افغانستان احضار شده و برای تخلفات مالیاتی در واردات سیگار و دیگر موضوعات مورد سوال قرار گرفته شده است. پرونده تمامی این افراد در قوه قضاییه افغانستان باز است و مورد تحقیق قرار دارد اما در کشوری که فساد اداری آن در جهان رتبه اول را دارد، رشوه دادن و فرار از توبیخ و بازخواست و اجرای قانون، تقریبا غیر ممکن است، مگر آنکه روزی دولتی پرقدرت و رشوه ستیز بر سر کار بیاید و متخلفان را تحت تعقیب و پیگرد قانونی قرار دهد.
نگرانی در کمپین انتخاباتی دکتر عبدالله مربوط به این نیست که آنها در مرحله دوم بازنده می شوند و یا دامن زدن به اختلافات قومی بتواند نقشی بزرگ بازی کند. آنچه که مورد توجه آنها است و نگرانشان کرده است، زمان طولانی بین اعلام نتایج و برگزاری مرحله دوم است که می تواند زمان کافی برای فعالیتهای غیر قانونی و انجام تقلب و همچنین دسیسه چینی برای ایجاد اختلافات قومی را فراهم کند. مافیای مواد مخدر برای حفظ منافع خود با طالبان کار می کنند و این می تواند خطر واقعی در هنگام برگزاری مرحله دوم باشد. اگر این افراد در سایه دولت بعدی احساس امنیت نکنند و اگر مطمئن نباشند که هنگام دستگیری با هزارها کیلوگرم مواد مخدر بخشیده نمی شوند، این افراد می توانند با ایجاد دهشت افکنی امنیت انتخابات را به مخاطره بیاندازند.

توسط | ۱۳۹۴-۷-۸ ۱۷:۱۴:۲۹ +۰۰:۰۰ اردیبهشت ۳۱ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید