مذاکرات هسته ای ایران در عُمان، موفقیتی داشت؟

خانه/مقالات/مذاکرات هسته ای ایران در عُمان، موفقیتی داشت؟

مذاکرات هسته ای ایران در عُمان، موفقیتی داشت؟

مذاکرات هسته ای در عمان برای اولین از انتخاب آقای روحانی به ریاست جمهوری در مکانی خارج از محدوده اتحادیه اروپا برگزار شد.
عمان برای ایفای نقش میانجی بین ایران و آمریکا در سالهای گذشته اشتهار یافته و بخصوص از سر گیری گفتگوهای هسته ای مستقیم ایران با آمریکا توسط عمان و هنگامی که آقای احمدی نژاد همچنان رییس جمهور بود در مسقط به شکل محرمانه برگزار شد.
با تایید رهبر ایران آقای خامنه ای، این گفتگوها ادامه یافته و در نهایت سال پیش به توافق موقت ژنو منجر شد. این توافق برای شش ماه دیگر نیز تابستان گذشته در شهر وین تمدید شد و اینک راه در پیش رو رسیدن به توافق جامع و یا تصمیم گیری در فرصت کوتاه باقی مانده است.
بار دیگر در این زمان عُمان به میان آمد تا شاید با میزبانی آمریکا و ایران بتواند گره گشای پرونده هسته ای ایران شود.
ابتدا کشورهای مذاکره کننده اروپایی به مسقط دعوت نشده بودند و به خاطر شکایتی که از استمرار مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا بدون حضور آنها شده بود، در نهایت آنها نیز به این نشست در روز پایانی آن دعوت شدند.
می دانیم که مذاکرات مسقط به این معنی بود که چانه زنی های ایران و آمریکا بر سر تعداد سانترفیوژها و میزان اورانیوم غنی شده و از سوی دیگر لغو تحریمهای همه جانبه جزو محورهای اصلی و مورد بحث می باشد اما بحث دیگر نیز مخالفان این توافق در هر دو سو می باشد.
مذاکرات عمان نشان دهنده جدی بودن مذاکرات و بالا رفتن سطح آن و احتمال رسیدن به توافقی بود که چنانچه که در تمامی موارد نباشد، بخشهایی از آن را شامل می شود.
همچنین، برگزای مذاکرات در عمان باعث شد تا دهها نویسنده و خبرنگار عرب به آسانی به این شهر بیایند و بتواند از نزدیک اطلاعاتی درباره کم و کیف این مذاکرات داشته باشند.

بیشتر همسایگان عرب ایران نگران از برنامه هسته ای و رسیدن ایران و آمریکا به توافق می باشند. این نگرانی از نداشتن اعتماد به حکومت ایران می آید و همچنین عدم باور صلح آمیز بودن برنامه هسته ای این کشور.
” خصومت داشتن با ایران جزو علاقمندی های اعراب نیست؛ وزیر خارجه عمان آقای یوسف بن علوی در گفتگو با روزنامه تایمز عمان در شب نخست مذاکرات گفته بود. ” علاقمندی ما اعراب کشورهای حاشیه خلیج فارس این نیست که بر علیه ایران متحد شویم. چرا؟ چنین عملی تاثیر منفی بر زندگی ما خواهد داشت. این تنوع در ارتباطات برای همه خوب است. ما اعتقاد داریم که هیچ نوعی از رویارویی احتیاج نیست. ما به گفتگو باور داریم وقتی که به موضوعات منطقه ای مربوط می شود.”
بسیاری از بازیگران نگران وجود دارند که در پشت این گفتگوها مخفی هستند. انتشار نامه محرمانه آقای اوباما به رهبر جمهوری اسلامی ایران تنها چند روز پیش از آغاز گفتگوهای عُمان یکی از آن حرکتهای تخریبی بود.
این روزها جمهوری خواهان یکی از بزرگترین منتقدین آقای اوباما و ضد هر چیزی هستند که وی انجام می دهد و نزدیکترین متحد آمریکا مانند اسراییل- کمربندهایشان را محکم بسته اند که مانع رسیدن به توافق هسته ای با ایران شوند.
ایران و آمریکا هر دو می خواهند که در گفتگوهای هسته ای موفقیت داشته باشند قبل از آنکه مهلت ۲۴ نوامبر به سر رسد و قبل از آنکه عملیات تخریبی مخالفان ادامه گفتگوها را به خطر بیاندازد و این راهی است که هر دو انتخاب کرده اند.
بر سر هر آن چیزی که ایران و آمریکا در عُمان توافق کرده باشند، برای اعلام آن تا ۱۸ نوامبر و ملاقات بعدی در وین حوصله خواهند کرد.
این نوشته من روز دوشنبه ۹ نوامبر در العربیه انگلیسی منتشر شده است.

توسط | ۱۳۹۴-۹-۱۹ ۱۳:۴۸:۰۴ +۰۰:۰۰ آبان ۲۱ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید