مردم فلسطین حامی می خواهند نه دلال اسلحه

خانه/مقالات/مردم فلسطین حامی می خواهند نه دلال اسلحه

مردم فلسطین حامی می خواهند نه دلال اسلحه

در زمانی نه چندان دور، ده یا یازده سال پیش از این، من یکی از آن ایرانیانی بودم که فلسطینی ها را تروریست و فرصت طلب می نامید. هیچ آمار و ارقامی ندارم تا به شما بگویم چند درصد از مردم مثل من فکر می کردند تا بتوانم ادعایم را ثابت کنم، اما می توانم با اعتماد بگویم که به عنوان فردی که در ایران متولد و بزرگ شده است، بسیاری از افراد که من با آنها در ارتباط بودم مانند من فکر می کردند.
حکومت ایران که یکی از بزرگترین حامیان گروه حماس و دیگر گروهای مسلح در منطقه مانند حزب الله لبنان است، این فضای منفی را در بین شهروندان ایرانی به وجود آورده است. چیزهایی که تلویزیون ایران به شهروندان خود درباره رویارویی اسراییل و فلسطین نشان می دهد مملو از تبلیغات است و مردم هرگز این فرصت را نیافته اند تا واقعیت را بشنوند و بدانند که درست و نادرست چیست. چیزی که مردم می بینند و می خواهند تا ببینند حماسی است که برای گرفتن پول و باز کردن پای ایران به درگیری های منطقه، به کشورشان نزدیک شده است.
چیزی که ایرانی ها را عصبانی می کند، بیشتر درباره کمکهای مالی است که حکومت به شبه نظامیان حزب الله و حماس می کند درحالی که بسیاری در کشور به این کمکها احتیاج دارند و در فقر زندگی می کنند. فرهنگ کمک به دیگران و مردم نیازمند در بین مردم ایران ارج بسیاری دارد اما چیزی که مرم را ناراحت می کند و باعث می شود تا در مقابل کمکها به حماس و حزب الله روی خوش نشان ندهند، توضیح دیگری دارد.
پرستیژ بین المللی مردم ایران به واسطه اتهام به حمایت از گروههای تروریستی- آنگونه که کشورهای قدرتمند غربی- این گروهها را می نامند، لطمه دیده و درآمدهای نفتی این کشور صرف درگیری اعراب با اسراییل شده ( از نگاه برخی) که این دلایل به مذاق مردم خوش نمی آید.
می توانم به شما بگویم که من هنگامی که در ایران زندگی می کردم بیشتر سوی اسراییل را می گرفتم تا فلسطینی ها را و می توانم به شما بگوییم که افرادی که با آنها نیز در ارتباط بودم و کار می کردم کمابیش نظری مشابه داشتند.
دانش مردم ایران درباره این درگیری بسیار کم است و آموزشی که به ما در ایران داده شده بود مملو از افراط و تبلیغات حکومتی و تفسیر سیاستمداران برای رسیدن به اهداف شان بود.
نظر من بعد از مهاجرت به آمریکا تغییر کرد و در حقیقت بعد از تحصیل در دانشگاه کلمبیا. جالب است که به شما بگویم که حمایت از مردم فلسطین و محکوم کردن اسراییل به خاطر اشغال سرزمین های فلسطینی در بین روشنفکران و تحصیلکردگان آمریکایی بسیار شایع و همگانی است. حمایت از مردم فلسطین ارتباطی با حماس و یا فتح ندارد و درخواست از اسراییل برای پایان دادن به اشغال و پذیرفتن قطعنامه سازمان ملل و رفتن به مرزهای قبل از ۱۹۶۷، خواستی منطقی و عمومی است. در آمریکا من آموختم و باور کردم که فلسطینی ها دسته ای تروریست نیستند و خطری برای صلح و امنیت اسراییل و آمریکا ندارند.
این مقدمه طولانی را نوشتم تا به رویارویی اخیر اسراییل با فلسطینی ها در غزه برسیم، درگیری که همچنان آتش بسی برای آن چاره نشده است. مسلم می دانم که امروز مردم من در ایران به شدت از دیدن خشونت ها و مادران و کودکان بی پناه غزه آزرده و دلشکسته هستند. مردمی که خونین ترین رمضان را پشت سر گذاشته و روزه دار در سه هفته اخیر به دنبال سرپناهی به خاک و خون کشیده شده اند. تنها کسی که در این میان توجه ما را به خود جلب کرده که شاید بتواند موجب صلح شود، کسی نیست بجز وزیر خارجه آمریکا آقای جان کری و متاسفانه علی رغم تمامی حمایت ها و کمک های مالی و نظامی، ایران بانی و ناجی صلح در غزه نمی تواند باشد.
رهبر ایران آیت الله خامنه ای روز چهارشنبه گذشته گفت :’ کرانه غربی رود اردن نیز باید مانند غزه مسلح شود. کسانی که عشق به فلسطین دارند بایستی مردم کرانه غربی را مسلح کنند.’
روز پنجشنبه مطبوعات به گفته های آیت الله خامنه ای واکنش نشان داده و پرسیدند که گفتگو برای پایان درگیری ها بهتر است یا جنگ همانگونه که رهبر ایران می گوید؟

آخرین شاه ایران رابطه خوبی با اسراییل داشت و این رابطه به وی این امکان را می داد که بتواند به فلسطینی ها با آوردن فشار به اسراییلی ها کمک کند، برخی اعتقاد دارند که اگر شاه سرنگون نمی شد شاید می توانست نقشی بزرگ و اساسی در پایان دادن به اختلافات فلسطینی ها و اسراییل ایفا کند که انقلاب ۱۹۷۹ این فرصت را از بین برد. جمهوری اسلامی ایران اهداف سیاسی متفاوتی را در منطقه دنبال می کند و حکومت فعلی هیچ ارتباطی با اسراییل ندارد که به این وسیله بتواند در گفتگوهای صلح دو طرف دخیل شود و گفتنی است که اینک ایران و اسراییل بزرگترین دشمن یکدیگر نیز بشمار می روند.
اگر رییس جمهور آمریکا آقای اوباما اعتقاد به دیپلماسی دارد و این اعتقاد وی اسراییل را به خاطر گفتگوهای هسته ای با ایران، دیوانه کرده است، چرا وی نتواند این اعتقاد را برای ایجاد صلح بین اسراییل و فلسطینی ها نیز بکار گیرد؟

ایران توانایی مالی ونظامی کافی دارد تا بتواند به حمایت از حماس و حزب الله ادامه دهد و همچنان نقش اساسی در ایجاد دردسر در خاورمیانه بازی کند، اگر که فکر کنند اقدامش ضروری است.
ادوارد سعید فقید، متفکر بزرگ فلسطینی آمریکایی و استاد دانشگاه کلمبیا به درستی به روی “عدم وجود ارتباط با آمریکا و جهان عرب” انگشت گذاشته بود و امروز می توان اضافه کرد که، ‘عدم ارتباط فلسطینی ها با همسایگان عربشان’ مشکلات تازه ای خلق کرده است. ادوارد سعید می گفت: ‘عدم وجود طرح’ به عنوان’بزرگترین دشمن ما ( فلسطین) است.
مردم فلسطین ضرورت به ارتباطات و داشتن رابطه خوب با آنهایی دارند که برایشان مذاکراتی معنادار می توانند انجام دهند، نه دلالان فروش اسلحه.

این مقاله من روز شنبه ۲۶ جولای به عربی در روزنامه شرق الاوسط منتشر شده است.

توسط | ۱۳۹۴-۱۰-۱ ۱۹:۰۳:۱۶ +۰۰:۰۰ مرداد ۴ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید