مسلمان, از خواب گران خیز!

خانه/مقالات/مسلمان, از خواب گران خیز!

مسلمان, از خواب گران خیز!

برای سالیان سال واکنش مسلمانان به دولت اسراییل بابت جنایتی که علیه فلسطینی های بی دفاع و اشغال سرزمینشان داشته اند چیزی بیش از سکوت نبوده است. چند اطلاعیه عمومی در سرزنش حرکت اسراییل توسط دولتهای مسلمان و در نهایت ارسال محموله های کمک و سکوت بیشترین واکنش آنها بوده است. اشغال سرزمینهای فلسطینی هیچوقت به جدیت بازگو نشده و یا تبدیل به مهمترین موضوع در تمامی این سالها نشده است.
در حالی که مردم در کشورهای اسلامی مشکلات بسیاری دارند که به فکر چاره ای درباره آنها باشند اما توقع عمومی این است که درباره درگیری های اسراییل با فلسطینی ها، تعلق خاطر بیشتری نشان داده شود. در حالی که هر روز شاهد حضور و رشد افرادی با بیماری های روانی و البته فرصت طلب هستیم، تروریست هایی که به عنوان رهبران تازه به دوران رسیده توجه بسیاری را جلب می کنند و باعث می شوند به آنها بیشتر توجه نشان دهیم، متاسفانه با توجهی بسیار کم به فاجعه انسانی در مناطق فلسطینی تحت اشغال می بردازیم.
یکروز این القاعده و گروههای وابسته به آنها طالبان افغانی هستند مانند ملا محمد عمر، فردی که خود را خلیفه مسلمین نامید و امروز فرد دیگری است که به نام اسلام هزاران نفر را به قتل رسانده است و در توهمی بیمارگونه باور دارد که از طرف خداوند مامور تشکیل حکومت اسلامی شده است.
ما به یاد می آوریم که طالبان چه بر سر افغانستان و مردم آن آورند. قتل عام مردم هزاره شیه را که بخاطر مذهب دسته دسته اعدام شدند به خاطر داریم و حکومتی که در دهه ۹۰ میلادی خونخوار ترین حکومت در تاریخ معاصر لقب گرفته بود. هنوز جهان حافظه هشیاری از دوره طالبان و جنایتی که علیه بشریت و مردم افغانستان مرتکب شدند به خاطر می آورد و مردم هنوز جنایت القاعده در آمریکا که به حمله به برجهای تجارت جهانی موجب کشته شدن سه هزار نفر شهروند بی گناه شد را به خاطر می آوزند. سکوت جهان در قبال مردم افغانستان موجب به وجود آمدن فاجعه ۱۱ سبتامبر در آمریکا و کاشته شدن تخم تروریسم که هر از چندگاه با ما رو در رو گردید می شود. امروز گروه دیگری سر از تخم در آورده و خود را داعش می نامد و با همان هدف طالبانی در صدد به وجود آوردن حکومتی اسلامی خود خوانده و جنگ با دیگر مسلمان است.
کاری که طالبان در حق افغانستان انجام دادند در مقایسه با کاری که داعش و همکاران وی در سوریه و عراق انجام می دهند به ما نشان می دهد که آنها با مردم بیگانه در آینده چه خواهند کرد چنانچه که موفق شوند تا دولت اسلام خود را به زور تاسیس کنند.
در حالی که ما بسیار مشغول گفتن و نوشتن از مردمی که عقل درست و حسابی ندارند هستیم، مثلا افرادی نظیر ابوبکر البغدادی یا ملا محمد عمر کسی که از خلاء قدرت، جهل و بی سوادی مردم و فقر آنها سوء استفاده کرد، در نهایت باید باور کنیم که در بشت برده قدرتهای بزرگی هستند که نقش اساسی در این بین بازی می کنند.
مانند گروههای وحشی و ترسناکی که مانند هیولا مردم را می خورند و یا قتل عام وحشیانه می کنند باعث می شوند که ما از شنیدن صدای مظلومانه کودکان فلسطین که هر روز زیر بمباران شدید کشته می شوند باز داشته شویم. اگر این تروریست ها بسیار ناراحت و نگران اسلام و ایجاد عدالت هستند چرا مردم بی دفاع فلسطین را نمی بینند که با گریه از مسلمانان کمک می خواهند و یا مسلمان برمه را که به دلیل در اقلیت مسلمان بودنشان در محرومیت و رنج هستند. چه چیزی تفاوت ایجاد می کند تا جنگجویان را با عجله به سوریه و عراق سرازیر کند و نه به طرف برمه و یا جنگ علیه اسراییل تا از فلسطینی ها حمایت کنند؟ اگر تروریست های بین المللی که خود را جهادی می نامند می توانند از چچن و انگلستان و تمامی دنیا خود را به سوریه و عراق و افغانستان برسانند، چرا نمی توانند علیه بودایی های مسلمان کُش برمه و یا اسراییل بیاستند؟
من نه می گویم و نه کسی را تشویق می کنم که به کجا برود و یا چه بکند، فقط سوالات آسانی را را می برسم تا بهتر دریابم چه چیزی باعث تفاوت عراق و افغانستان می شود که این کشورها را بسیار قابل توجه برای جهادگران بین المللی و القاعده و طالبان می کند و حالا هم نوبت داعش رسیده است.
به آسانی می توان گفت که جنگ برای اسلام و با کفار بوششی بیش نیست، چنانچه که غیر از این می بود، جاهایی وجود دارد که به راستی صحنه نشان دادن قدرت مسلمانان و جهادگرایان اسلامی است. زنگ خطر درباره داعش بایستی برای ما نواخته شود و یا هر گروه دیگری که توسط افراطی های مسلح در منطقه حاضر می شوندو آنها را خطری برای منطقه امان و مذهب امان و حتی اتحاد بین مسلمانان بایستی تلقی کرد. هر چه که در گیری ها بیشتر ادامه بیدا می کند، رژیم های سرکوبگر با فرصت طلبی از وضعیت موجود سواستفاده می کنتد تا مخالفین خود را به نام مبارزه با تروریست سرکوب کنند و البته در این میان اسراییل نیز به ادامه اشغال و کشتن فلسطینی ها ادامه می دهد به خاطر آنکه برادارن مسلمان دیگر مشغول کشاکش های کسب قدرت بیشتر در منطقه هستند. محمد اقبال لاهوری به زیبایی بیش از صد سال بیش وضعیت مسلمانان در شعری معروف به تصویر کشید و از آنها خواست تا از خواب عمیق بیدار شوند. چرا مسلمانان نمی توانند از خواب گران برخیزند؟

این مقاله من روز شنبه ۱۱ جولای به عربی در روزنامه شرق الاوسط به نشر رسیده است.

توسط | ۱۳۹۴-۱۰-۱ ۱۹:۳۱:۲۸ +۰۰:۰۰ تیر ۲۲ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید