مصر متحد خاموش ایران در بحران سوریه خواهد بود؟ هفته نامه الاهرام

خانه/مقالات/مصر متحد خاموش ایران در بحران سوریه خواهد بود؟ هفته نامه الاهرام

مصر متحد خاموش ایران در بحران سوریه خواهد بود؟ هفته نامه الاهرام

ملاقات مابین وزیر خارجه ایران و مصر در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیوریورک، یکی از مهمترین رویدادها از نگاه کشورهای مسلمان بود. در ۲۳ سپتامبر، آقای محمد جواد ظریف و سامح شکری تنها چند ساعت پس از سخنرانی وزیر خارجه امارات در مجمع عمومی، که ایران را مداخله جو در امور کشورهای عربی نامید، با یکدیگر ملاقات کردند.
ملاقات این دو وزیر خارجه پوششی گسترده در مطبوعات عربی نداست، اما عموم به این دیدار خوش آمد گفتند. جزییات گفتگوها در این ملاقات نیز شگفتی دیگری به دنبال داشت. چرا که این دیدار اولین گفتگوهای مستقیم دولت روحانی با سیسی از زمان به قدرت رسیدن هر دو رییس جمهور بود.
برای دهه ها ایران به دنبال بهبود روابط با کشور مصر بوده است. رییس جمهور سابق آقای محمد خاتمی اولین گامها را برداشت و پس از وی جانشین او سعی کرد که سطح دیدارها را گسترش دهد. ایران همواره منتظر فرصتی برای گفتگو با مصر بوده است و به نظر می آید که این فرصت در نهایت جمعه گذشته در نیویورک فراهم شد.
در گفتگو با مطبوعات مصری آقای شکری به اختلاف دیدگاه مصر با عربستان سعودی درباره مسئله سوریه اشاره کرد. ؛ائتلافی که در سوریه می جنگد شاید بخواهد که تا حکومت را در این کشور تغییر دهد، و این موضع حکومت مصر نمی باشد. : آقای شکری همچنین گفت: این اختلاف نظرها ( با سعودی) به معنای داشتن مشکل با آنها نیست. تنها اختلاف نظر است.
اما نداشتن اختلاف با حکومت فعلی سوریه درست همان نقطه قوت و مهمی برای کشورهایی مانند ایران و روسیه است به این معنا که این دلیل خوبی برای دو وزیر خارجه ایران و مصر فراهم آورد تا درباره موضوعات منطقه و سوریه گفتگو گنند.
مشکلات امنیتی در جهان و تروریسم به روی صنعت جهانگردی در مصر تاثیر منفی گذاشته است و این همان موضوع با اهمیت برای دولت مصر می باشد. اما در حالی که مصر و سعودی بر روی حل بحران در سوریه اختلاف نظر دارند، این اختلاف نظر به معنای ترجیح دادن ایران به متحد خود سعودی نمی باشد.
بسیاری از صاحبنظران مصری می خواهند که از یک اوپوریسیون میانه رو حمایت شود و این نظر توسط دولت این کشور نیز حمایت می شود. اما مصر به جمع کشورهای متحدی که با رهبری آمریکا در حال سرکوب داعش در سوریه هستند نپیوسته و یا به ائتلاف دیگری که عربستان برای مبارزه با حوثی های یمنی تشکیل داده است.
اینک این سکوت شکسته شده است و وزیر خارجه مصر می گوید که این کشور با متحدین عرب خود بر سر سوریه اختلاف نظر دارد، و این نظر برای ایران بسیار مهم و جالب است.
چنانچه که ایران بتواند به گفتگوهای خود با مصر درباره سوریه ادامه دهد، مصر می تواند در آینده به عنوان میانجی بین ایران و عربستان وساطتت کند. بسیار ساده انگارانه است اگر بپنداریم که این اتفاقات در آینده ای نزدیک رخ می دهد، اما واکنش سعودی به این ملاقات به ما می گوید که آیا چنین نقشی را می توان برای مصر محتمل دید یا خیر.
ایران در سالهای گذشته از پرخاشگری خود به مصر کاسته است. دلیل ضدیت ها با مصر دادن پناه به شاه فقید ایران بود که در این گشور نیز درگذشت و به خاک سپرده شد. تلاش مقامات رسمی ایران برای بهبود روابط با مصر پوشیده نبوده و آقای محمود احمدی نژاد اولین رییس جمهوری بود که بعد از انقلاب ۱۹۷۹ از این کشور بازدید کرد.
احمدی نژاد به قاهره رفت در اجلاس سازمان همکاری های کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۲ شرکت کند. مصر یکی از پر جمعیت ترین کشورهای اسلامی است و ارتباط دیپلماتیک با این کشور و بازرگانی با آن برای این اهمیت بسیار دارد.
آقای احمدی نژاد دریافت ویزای اتباع مصری برای رفتن به ایران را یکسویه لغو کرد هرچند که همچنان ایرانیان برای رفتن به مصر احتیاج به روادید داشتند اما دولت مرسی وعده ایجاد تسهیلات را داد.
هزاران ایرانی برای سفر به مصر به تورهای مسافرتی مراجعه و ثبت نام کردند. هرچند که توافق بین ایران و مصر در زمان محمد مرسی انجام گرفته بود و بازدید ایرانیان پس از آن میسر نگردید.
در زمانی که ایران و سعودی در پرتنش ترین تاریخ روابط خارجی خود هستند، مصر می تواند جایگزین خوبی برای ایران برای برون رفت از انزوای عربی باشد. برای مصر، حل و فصل مشکل تروریست در منطقه و بحران آورگان اهمیت بسیاری دارد و می تواند عاملی برای میانداری بین سعودی و ایران باشد.

این مقاله من در هفته نامه انگلیسی الاهرام در تاریخ ۲۹ سپتامبر به نشر رسیده است

توسط | ۱۳۹۵-۸-۵ ۰۰:۱۳:۰۴ +۰۰:۰۰ مهر ۱۲ام, ۱۳۹۵|مقالات|۱ نظر

۱ نظر

  1. mehdi ۱۲ مهر ۱۳۹۵ ۲:۳۶ ب.ظپاسخ

    چرا عکس احمدی نژاد رو گذاشتید واسه خبر؟ پیام خاصی داره؟

نظر بدهید