پیشرفت های دیپلماتیک باعث دلگرمی مذاکرات سوریه شده است

خانه/مقالات/پیشرفت های دیپلماتیک باعث دلگرمی مذاکرات سوریه شده است
پیشرفت های دیپلماتیک باعث دلگرمی مذاکرات سوریه شده است ۱۳۹۵-۲-۹ ۱۷:۲۴:۰۴ +۰۰:۰۰

درگیری های خونین در سوریه نه تنها این کشور را ویران ساخته است، همچنین صدها و هزاران کشته و میلیون ها آواره ای بر جا گذاشته که عامل افروخته شدن تنش های قومی و نژادی در منطقه و در سطحی غیر قابل پیش بینی نیز بوده است.
به سرانجام رسیدن مذاکرات صلح سوریه بدون تایید ایران و عربستان سعودی بسیار دشوار خواهد بود در حالی که رابطه دیپلماتیک بین این دو بهم خورده و هر دو نیز در بحران سوریه درگیر هستند. در عین حال، هفته گذشته آقای اوباما رئیس جمهوری آمریکا به عربستان رفت و ملاقاتهایی با رهبران کشورهای حاشیه خلیج فارس داشت و از سوی دیگر وزیر خارجه آمریکا آقای جان کری نیز با آقای محمد جواد ظریف که برای شرکت در اجلاس تغییرات آب و هوا به نیویورک رفته بود، ملاقات داشت.
ایران از مشکلاتی که برای اجرای توافق هسته ای پیش آمده شکایت دارد بخصوص در بخش دسترسی به دارایی های خود و انجام معاملات بانکی که باعث تشویق سرمایه گذاران خارجی می شود.
“ما مانع راه بانکهای خارجی برای معاملات با بانکهای ایرانی و کمپانی ها نمی شویم. “آقای کری روز جمعه در نیویورک و در حضور محمد جواد ظریف آن را به خبرنگاران گفت.
این بیانیه به اقتصاد ایران کمک می کند و شاید این کمک وزیر خارجه آمریکا بتواند جهت مقابل را نیز برای کمک به یافتن راه حلی برای بحران سوریه و آینده آقای بشار اسد تشویق کند.

روز شنبه گذشته وزیر اطلاعات ایران آقای محمود علوی به شبکه خبری لبنانی گفته بود که این کشور به فامیل آقای بشار اسد پیشنهاد پناهندگی در ایران را داده است، اما آقای اسد آن را رد کرده و گفته که فامیل وی مانند دیگر فامیل های سوری در دمشق باقی خواهند ماند.
این پیشنهاد بخصوص، مهم است و نشان از تغییرات سیاسی در ایران و سوریه می دهد و همین تغییرات باعث استمرار گفتگوهای صلح در ژنو خواهد بود.
مخالفان دولت سوریه که در گفتگوهای ژنو با اکراه شرکت کرده بودند، همواره برای مشاوره با عربستان و ترکیه در ارتباط هستند. چنانچه که سفر هفته گذشته آقای اوباما کشورهای حاشیه خلیج فارس را راضی کرده و امتیازاتی گرفته باشند، در مقابل ماندن آقای اسد در دوره دولت انتقالی دیگر نباید مشکلی بزرگ بر سر راه گفتکوها باشد.
اقای اوباما به سرویس جهانی بی بی سی گفت که در ۹ باقی مانده از دوران ریاست جمهوری وی، او تصور نمی کند که داعش بطور کلی در سوریه و عراق شکست بخورد. هرچند که وی از جامعه بین الملل خواست تا به “فشار آوردن به گروهها، همچنین به روسیه و ایران ادامه دهند و از اوپوزسیون میانه رو سوریه بخواهند که بر سر میز مذاکره نشسته و اقدامی برای شرایط انتقالی فراهم کنند”.
بعد از ملاقات هفته گذشته آقای اوباما با رهبران کشورهای حاشیه خلیج فارس، اینک این امکان پیش آمده است که ایران و عربستان سعودی نیز “ دور یک میز بنشینند “ و یخ سردی روابط را بشکنند.

این نوشته من ۲۶ آوریل در سایت انگلیسی العربیه منتشر شده است.