موضوعات مورد علاقه ایران وعربستان و چشم انداز تغییرات

خانه/مقالات/موضوعات مورد علاقه ایران وعربستان و چشم انداز تغییرات

موضوعات مورد علاقه ایران وعربستان و چشم انداز تغییرات

با شروع ماه مبارک رمضان در آخر این ماه میلادی، ما باید در انتظار چند رُخداد بزرگ در منطقه باشیم که به زودی باعث ایجاد تحولات دیپلماتیک جدیدی خواهد شد.
کشورهای مهم اما بانی مشکلات و جدایی ها، در میانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری خود هستند که خوب یا بد، نتایج آن بر روی زندگی مردم منطقه تاثیر خواهد داست. مصر، سوریه و افغانستان کشورهایی هستند که در میانه برگزاری انتخابات هستند هرچند که این انتخابات تا اندازه ای مناقشه بر انگیز بوده است. اما قدرتهای منطقه بایستی خود را برای خوش آمدگویی از برآمد این انتخابات برگزار شده تا آخر این ماه آماده کنند.
ایران و عربستان سعودی برای مدتها درگیر مناقشه بر سر جنگ در سوریه بوده اند در حالی که ایران آشکارا از بشار اسد حمایت می کرد و عربستان سعودی از گروههای شورشی مخالف دولت. جنگ در سوریه خاتمه نیافته و انتخابات ریاست جمهوری نیز باعث تغییر چندانی نخواهد شد اما دو رقیب یعنی ایران و عربستان سعودی اینک احتیاج دارند تا گفتگو کنند چرا که ابعاد این جنگ تغییر یافته است.
در مصر، بعد از رویارویی نه چندان دلپذیر ارتش با هواداران رییس جمهور برکنار شده- محمد مُرسی- در انتخاباتی دیگر عبدالفتاح السیسی فرمانده نظامی سابق ارتش مصر می رود تا به زودی رییس جمهور آینده مصر باشد. هنگامی که مُرسی رییس جمهور شد، بعد از بیش از سه دهه اختلاف بین تهران و قاهره، در ایران انقلاب مصر به انقلاب ایران نسبت داده شده و رهبران ایران از تغییرات در مصر استقبال کرده و خود را برای از سر گیری روابط همه جانبه آماده کردند.
این در حالی بود که عربستان سعودی در کناری ایستاده اما ایران می خواست که به رییس جمهور برگزیده شده آقای مُرسی نزدیک شود. رییس جمهور پیشین ایران آقای احمدی نژاد اولین رییس جمهوری بود که پس از انقلاب ۱۳۵۷ از قاهره بازدید می کرد اما حرکتی تاریخ ساز اتفاق نیافتاد و روابط عادی نشد. جالب بود که رییس جمهور برکنار شده مصر، آقای مُرسی نمی خواست که با رهبران ایرانی گرم بگیرد آنگونه که آنها می خواستند و این روابط سنگلاخی بین ایران و قاهره تا هنگام برکناری مُرسی هیچ تغییر شایانی نکرد.
امروز رییس جمهور دیگری که از نسل روسای جمهور پیشین مصر، انور سادات و حُسنی مبارک است روی کار خواهد آمد. او هیچ علاقه ای به حرکتهای گروههای تندرو و ضد اسراییلی و آمریکایی ندارد. آشکار و واضح است که اهمیتی ندارد چه کسی رییس جمهور آینده مصر خواهد بود اما اگر ایران علاقمند به داشتن رابطه خوب است است، پیام روشن این است که رفتارش را تغییر دهد.
عربستان سعودی همچنین می داند که بشار اسد در قدرت خواهد ماند (حداقل برای مدتی) و اینکه دنیا درباره انتخابات سوریه چه می گوید اهمیتی ندارد. جنگ در سوریه خاتمه نیافته اما واضح است که قدرتهای غربی شیوه جدیدی را برای رویارویی با مشکل سوریه و اَسد در پیش گرفته اند و چنانچه که ایران بتواند مناقشه هسته ای خود را تا تاریخ تعیین شده در توافقنامه موقت با غرب یعنی ۲۲ ژوئیه حل و فصل کند این فرصت فراهم می شود که ایران در منطقه قدرت و موقعیت پیشین خود را بازیابد و بتواند با همکاری های مشترک روی مشکلات منطقه ای کار کند.
بعد از گذشت یکسال و شنیدن مکرر این خبر که آقای ظریف وزیر خارجه ایران و آقای روحانی رییس جمهور قصد بازدید از عربستان سعودی را دارند بالاخره دعوتنامه رسمی ظریف برای سفر به ریاض به وزارت خارجه ایران رسید. عربستان سعودی ایران را دعوت کرده است تا در جلسه وزاری خارجه کشورهای اسلامی در ماه ژوئن شرکت کند.
“یک بازدید دو جانبه از سوی شاهزاده سعود الفیصل وزیر خارجه سعودی و‌آقای ظریف وزیر خارجه ایران در دستور کار قرار دارد” معاون وزیر خارجه ایران آقای حسین امیر عبدالهیان به روزنامه اعتماد گفت.( ملاقات دو روزه وزاری خارجه که توسط سازمان همکاری های اسلامی در جده و در ۱۸ ژوئن برگذار می شود) آشکار است که دو کشور ایران و سعودی از این فرصت برای بهبود روابط بعد از ۳ سال پرتنش و خصمانه بر سر موضوع سوریه گفتگو خواهند کرد و همچنین یافتن راه حلی برای پایان دادن به بحران سوریه چنانچه که هر دو کشور به راستی مایل به یافتن راه حلی باشند.
نه تنها دو انتخابات سوریه و مصر مهم دانسته شده، بلکه انتخابات افغانستان و برگزاری مرحله دوم آن در ۱۴ ژوییه نیز مهم و بر روی موضوعات منطقه و ابعاد آن تاثیر خواهد داشت. هر دو کاندیدی که در مرحله دوم انتخابات در افغانستان رقابت خواهند کرد- دکتر عبدالله و اشرف غنی- گفته اند که در صورت پیروزی قراداد امنیتی را با ایالات متحده آمریکا امضا خواهند کرد و این چالش دیگری در پیش روی ایران خواهد گذاشت. اگر ایران و عربستان نمی توانند دوستان نزدیکی برای یکدیگر باشند، اما حداقل همکاری هایشان می تواند باعث ایجاد صلح و ثبات در منطقه شود.

این نوشته من برگردان فارسی مقاله منتشر شده در روزنامه شرق الاوسط به زبان عربی در تاریخ ۳۰ ماه می می باشد.

توسط | ۱۳۹۴-۷-۸ ۱۷:۰۳:۲۱ +۰۰:۰۰ خرداد ۱۱ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید