نتیجه انتخابات افغانستان: انگشتان بریده و صندوق های پُر شده!

خانه/مقالات/نتیجه انتخابات افغانستان: انگشتان بریده و صندوق های پُر شده!

نتیجه انتخابات افغانستان: انگشتان بریده و صندوق های پُر شده!

شیوه ای که آقای کرزی درباره برگزاری انتخابات و تحویل قدرت به جانشین منتخب خود سخن می گوید مانند این است که می خواهد از سلطنت کناره گرفته و برای جانشینی خود دنبال کاندید شایسته ای می گردد. پیشاپیش برای اقامت خود در دوره پس از حکومت، نیمچه قصر و دیوانی نیز در نزدیکی اَرگ کابل آماده ساخته، شاید خیالی برای دور شدن از قدرت را ندارد.
شخصی که بسیار با قدرت و با نفوذ بوده در سیزده سال گذشته که ریاست جمهوری افغانستان را بعهده داشته توانسته است که ارتباطات وسیع و گسترده ای را پی ریزی کند، چنانچه که به نظر میرسد تصمیم نهایی درباره مرحله دوم انتخابات بدون نظر و مشورت وی نمی تواند گرفته شودد. مرحله دوم انتخابات روز شنبه ۱۴ ژوئن برگذار شد که در آن دو کاندید پیشتاز، دکتر عبدالله و اشرف غنی به مصاف یکدیگر رفتند. علی رغم آنکه شورشیان وعده داده بودند تا انتخابات را بر هم بزنند، با ناباوری تهدید واقعی نه از جانب طالبان، بلکه توسط تقلبات وسیع، سلامت انتخابات را تهدید کرده است.
گزارشات خام و ابتدایی رسیده به کمیسیون مستقل انتخابات نشان می دهد که علی رغم تهدیدها، میزان مشارکت در برخی از ولایات دو برابر شده است. برای مثال مناطق ناامن جنوبی افغانستان، مکانهایی که دسترسی ناظران به آنها مشکل و یا غیر ممکن بود و حتی رای دادن امری دشوار به نظر می رسید به نحوی شگفت انگیز حکایت از مشارکتی بالا دارد. برای مثال گفته می شود که تا کنون از سه ولایت ناامن خوست، پکتیا و پکتیکا در جنوب در حدود ۸۰۰ هزار رای شمارش شده که این آمار در مقایسه با آمار انتخابات مرحله اول که چیزی نزدیک به ۳۵۹ هزار رای بود، رشدی یک و نیم درصدی را در مشارکت نشان می دهد. در حالی که به گفته ناظران بی طرف و خبرنگاران حاضر در افغانستان، میزان مشارکت در مرحله دوم، پایینتر از مرحله اول انتخابات بوده است.
دو کاندیدی که تفاوت بسیاری با یکدیگر داشتند و با پیشینه و برنامه متفاوت جهت اداره افغانستان با یکدیگر رقابت می کردند، به وضوح توانسته بودند مخاطبین بخصوصی را به خود جلب کنند. ارتباط دکتر عبدالله با محبوبترین مرد افغانستان در تاریخ معاصر این کشور، شهید احمد شاه مسعود، کسی که ابتدا با اشغالگران اتحاد جماهیر شوروی مبارزه می کرد و سپس در خط مقدم مبارزه با طالبان قرار گرفت، توسط القاعده چند روز پیشتر از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ کشته شد و لقب قهرمان ملی را گرفت. دکتر عبدالله در تمامی این سالها در کنار مسعود و در مبارزات شرکت داشته و برای مردم این کشور نام و چهره ای آشنا محسوب می شود. او در انتخابات سال ۲۰۰۹ نیز کاندید ریاست جمهوری بود که بعد از کرزی رتبه دوم را به دست آورد و در ۵ سال گذشته به عنوان اوپوزیسیونی مطرح در کشور باقی ماند.
برای مردم کوچه و بازار افغانستان، کسانی که هیچوقت نام اشرف غنی را نشنیده و یا او را ندیده بودند، او یک غریبه و ناشناس محسوب می شود. فردی که زندگی اش در غرب گذشته و با یک زن مسیحی ازدواج کرده و هنگامی به کشور بازگشته که طالبان سقوط کرده و او به عنوان وزیر مالیه کرزی انتخاب می شود. اما مردم نمی دانند که آقای غنی برای بسیاری دیگر شخصی شناس است چرا که رابطه قوی و بسیار خوبی با کشورهای غربی و افراد صاحب نفوذ و ثروت در افغانستان دارد که وی را در این انتخابات حمایت کرده بودند.
یک سفیر خارجی مقیم در کابل که می خواهد در این مقاله ناشناس بماند به من می گوید که برنده این انتخابات باید قندهار را با خود داشته باشد فارق از اینکه آمار و ارقام چه می گوید. ” با محاسبه علمی، ما می دانیم که دکتر عبدالله برنده این انتخابات است اما مهم این است که قندهار بزرگ چه می گوید. داشتن رای مزار شریف، هرات و کابل کافی است که برنده تعیین شود اما هیچ رایی مانند رای قندهار به رییس جمهور پشتوانه سیاسی نخواهد داد.”
رایی که اقای سفیر از آن با من سخن می گوید ” قندهار بزرگ” به معنای داشتن تایید قوم پر قدرت پشتون برای رییس جمهور آینده است که به طور سنتی این تایید باعث رسمیت یافتن کار رهبر سیاسی این کشور خواهد بود.
در پُرسه تقلب زده انتخابات که از همان ساعات اولیه رای گیری آغاز شد، پلیس کابل سه خود روی متعلق به دبیر کمیسیون مستقل انتخابات را توقیف کرد که مشغول بردن اوراق رای دهی به نقطه ای نامعلوم بودند. جالبترین نکته حضور دبیر دار النشاء کمیسیون آقای ضیا الحق امرخیل در داخل اتومبیل بود. درگیری مختصری بین پلیس و محافظین امرخیل پیش آمد اما پلیس مانع از انتقال اوراق شد که به گفته امرخیل برای مرکزی در کابل برده می شد که درخواست اوراق اضافی کرده بود. پلیس در این ماجرا دبیر کمیسیون مستقل را متهم به تقلب و قانون شکنی کرده و اوراق را برای تحقیق بیشتر تحویل رییس کمیسیون مستقل آقای یوسف نورستانی داد. پلیس ادعا کرد که مرکز نامبرده شده توسط امرخیل درخواست اوراق اضافی نکرده و کمیسیون، پلیس را در جریان این انتقال قرار نداده و طبق قانون درخواست اسکورت نکرده بود.
عصر روز یکشنبه ۱۵ ژوئن دکتر عبدالله در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت : “امرخیل متهم به تقلب شده است و وی دیگر برای ادامه کار در کمیسیون قابل اعتماد نیست و بایستی برکنار شود. ”
تا نیمه های شب یکشنبه سیاستمداران افغانی و رهبران صاحب نفوذ اقوام در خانه دکتر عبدالله گرد هم آمده بودند و پچ پچ کنان از یکدیگر می پرسیدند که چه سرنوشتی در انتظار کشورشان است و چرا نتیجه انتخابات خلاف آن چیزی است که انتظار می رفت. عبدالله در مصاحبه مطبوعاتی خود درباره افرادی سخن گفت که جانشان را به خاطر این انتخابات از دست داده اند. وی از ۱۱ عضو ستاد انتخاباتی خود گفت که در شب انتخابات در حالی که از سمنگان به کابل باز می گشتند توسط انفجار یک مین کنار جاده ای کشته شدند که در میان قربانیان چهار زن و یک کودک وجود داشت. وی از یازده مردان میانسالی گفت که طالبان در شرق هرات انگشتانشان را به خاطر دادن رای قطع کرده بودند.
وی از کمیسیون مستقل انتخابات خواست که به رای مردم و خون آنها احترام گذاشته و از آرای حقیقی و پاک صیانت کند.
در حالی که آشکارا تعداد رای دهندگان در مرحله دوم کمتر از دور اول انتخابات بود، رییس کمیسیون مستقل میزان مشارکت را بالای ۷ میلیون و بیشتر از دور اول و یا در همان حدود اعلام کرد. عبدالله این رقم را مشکوک دانست. قرار است نتیجه مقدماتی شمارش آرا روز دوم جولای اعلام شود.
این مقاله من به انگلیسی و در سایت العربیه نت روز ۱۶ ژوئن منتشر شده است.

توسط | ۱۳۹۴-۱۰-۱ ۱۹:۵۱:۳۶ +۰۰:۰۰ خرداد ۲۷ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید