نفت می تواند ازاختلافات ایران و سعودی بکاهد- سی ان ان

خانه/مقالات/نفت می تواند ازاختلافات ایران و سعودی بکاهد- سی ان ان

نفت می تواند ازاختلافات ایران و سعودی بکاهد- سی ان ان

فردی ناشناخته در عالم سیاست، رییس جمهور آمریکا شده است. رییس جمهور منتخب آمریکا آقای دانالد ترامپ برای بیشتر افراد بخصوص مردم خاورمیانه شخصیتی مرموز است که می خواهند درباره وی بیشتر بدانند.
پرداختن به منطقه بحران زده ما و جنگ در سوریه و مبارزه با گروههای تروریستی به احتمال بسیار از اولویت های دولت بعدی آمریکا خواهد بود.
بیشتر درگیری های منطقه و بحرانهای آن به طور غیر مستقیم ریشه در رویارویی ایران و عربستان سعودی دارد، که هر دو یکدیگر را به دخالت در کار دیگری متهم می کنند. هر دو سو دیگری را رقیبی برای خود در منطقه می بیند و در بسیاری موارد از جمله درگیری های سوریه این دو با یکدیگر به طور غیر مستقیم رو در رو هستند.
برای قدرتهای جهان، این تنش بین ایران و عربستان چندان خوشایند نیست. ادامه این جنگ به معنی پیدا نشدن راه حل برای سوریه، یمن و عراق خواهد بود. و از آنجا که ایران و عربستان هر کدام منافع ملی متفاوت و در اغلب موارد در تعارض با یکدیگر دارند، هیچکدام از گفتگوهای صلح و تلاشهای جامعه بین الملل به نتیجه نرسیده است مگر آنکه ایران و سعودی با یکدیگر همکاری کنند.

آیا اولویت تازه رییس جمهور آمریکا باعث همکاری این دو کشور می شود؟
آنچه که ایرانیان از رییس جمهور جدید آمریکا توقع دارند، چیزی بیش از آن نیست که وی به توافق هسته ای ایران متعهد باشد و برای اجرای آن اخلال ایجاد نکند.
سعودی ها می خواهند بشنوند که رییس جمهور جدید آمریکا به موضوع فعالیتهای منطقه ای ایران بپردازد و بحران سوریه را خاتمه دهد.
دانستن آنکه روسیه به طور عمیقی در بحران سوریه درگیر است و ایران نیز هماهنگ با روسیه عمل می کند، این برداشت را پیش می آورد که ایرانی ها همان کاری را انجام می دهند که روسها با آمریکا بر سر آن مذاکره خواهد کرد.
رییس جمهور منخب آمریکا گفته است که مبارزه با گروههای تروریستی و داعش برای وی اولویت دارد به این معنا که توجه وی به اسد و تغییر رژیم در سوریه معطوف نخواهد بود و این دقیقا آن چیزی نیست که سعودی ها می خواهند.
از سوی دیگر به نظر می رسد که دولت جدید آمریکا درباره تغییراتی در توافق هسته ای ایران برنامه داشته باشد و در اخبار آمد که می خواهند بخشهایی از آن را مورد مذاکره قرار دهند که این درخواست نیز نمی تواند مورد علاقه تهران باشد.
برای سعودی ها امید دیدن آنکه ایران به گونه ای متفاوت در منطقه رفتار کند مهم بود و بعد از توافق هسته ای این کشور با قدرتهای بزرگ این آرزو رنگ باخت و جای خود را به ناامیدی و یاس داد.

اما همه این نامعلوم بودن ها در تغییر سیاست در آمریکا شاید بستری را فراهم کند که این دو رقیب بتوانند علی رغم تفاوت ها، زمینه ای برای همکاری پیدا کنند. مشخص است که دیر یا زود ایران و سعودی روابط دیپلماتیک خود را بهبود خواهند بخشید بدون در نظر گرفتن اختلافاتشان در سوریه و یمن و حتی در عراق، چرا که چاره ای جز این ندارند.
ترور و خشونت منصوب به آن، بزرگترین خطر بر علیه امنیت منطقه و هرکدام از کشورهای موجود در این جعرافیا و امنیت ملی آنها می باشد و می تواند نقطه عطفی برای همکاری آنها شود. رییس جمهور منتخب آمریکا دانالد توامپ گفته بود که از همه کشورهای منطقه می خواهد تا برای شکست داعش و تروریسم همکاری کنند.
هر زمان که ایران و سعودی بتوانند برای موضوعات منطقه ای همکاری داشته باشند پس از آن فرصتهایی نیز برای گفتگو درباره سوریه و یمن فراهم خواهد شد.
هر دوی این کشورها در قایقی به نام اوپک نشسته اند ( کشورهای عضو کارتل صادر کننده نفت)، و بزرگترین صادرکنندگان نفتی جهان هستند و به همین دلیل ایجاد تعادل در بازار نفت یکی از وظایف آنها در این کارتل نفتی می باشد. مهمتر از آن وحشتی است که از آینده رقیب نفتی خود، صادرکنندگان آمریکایی نفت شل دارند که خطر آنها می تواند ایران و سعودی را مجبور به اتخاذ سیاستی بلند مدت بسازد.
در تهران ما می شنویم که به صدای بلند از سعودی ابراز تنفر و انزجار می شود اما آرامش سعودی ها می تواند این تب تند را سرد کند وقتی که زمان گفتگوها درباره سوریه و یمن فرا برسد.
این شروع گفتگوها می تواند به زودی در نشست وزرای خارجه عضو در اوپک در ۳۰ نوامبر فراهم شود که هر دو وزیر نفت ایران و سعودی در این نشست شرکت خواهند داشت و منافع هر دو ایجاد می کند که تن به طرح سعودی ها برای نگه داشتن تولید در سقفی مشخص برای همگان بدهند.
اگر ایران و سعودی و دیگر اعضای اوپک منفعتشان ایجاب می کند تا قیمت نفت خام بالا برود باید به یکدیگر در طرح منجمد کردن تولید اطمینان کنند. اگر این همکاری موفقیت آمیز باشد به گمان من ما می توانیم شگفتی های بیشتری را در ماههای آینده و با گفتگوهای چهره به چهره نمایندگان ایران و سعودی درباره مسائل مورد مناقشه در منطقه را شاهد باشیم. اگر می توانند در بازرگانی به یکدیگر اعتماد کنند، می توانند در سیاست نیز به یکدیگر اعتماد داشته باشند.

این مقاله تحلیلی من در وب سایت سی ان ان به نشر رسیده است.

توسط | ۱۳۹۵-۹-۱ ۲۳:۰۴:۰۷ +۰۰:۰۰ آبان ۲۸ام, ۱۳۹۵|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید