نقش ایران در عملیات موصل- الاهرام

خانه/مقالات/نقش ایران در عملیات موصل- الاهرام

نقش ایران در عملیات موصل- الاهرام

عملیات موصل که از روز ۱۷ اکتبر آغاز شده است با حمایت ائتلاف به رهبری آمریکا مشغول کوبیدن مواضع گروه تروریستی داعش بوده است.
این ائتلاف بزرگ اهمیت بسیاری دارد و ناظران امور نظامی عقیده دارند که عملیات با سرعتی پیش از آنچه که انتظار می رفته در حال انجام است تا شاید در زمانی کوتاه بتوانند قبل از آنکه موصل حلب دیگری شود به پیروزی رسند.
اما تمامی شواهد نشان می دهد که عملیات موصل می تواند به دلیل حمایت کشورهای مختلف متفاوت و به سرعت پیش رود. شاید داعش در موصل با سرعت شکست بخورد اما نگرانی ها از آن است که این جنگنجوها به جای دیگری و مثلا به رقه در سوریه کوچ کنند پیش از آنکه همگی اشان تار و مار شوند.
یک مشکل دیگر عملیات تنش های اخیر بین روسیه و آمریکا است و چنانچه این دو قدرت بزرگ می توانستند بر سر آینده بشار اسد به توافق دست پیدا کرده و آتش بس در حلب را دائمی کنند، در آن موقع همکاری هر دو در عراق و سوریه می تواند باعث شکست نهایی داعش شود.

ائتلاف در حال حاضر در حال نبرد با داعش در موصل می باشد و امیدها بر آن بود که چنانچه گفتگوهای لوزان برای آتش بس در حلب به موفقیت می رسید، راه را برای نبردی چندجانبه هموار می کرد.
فرصت گفتگو در سوییس، فرصتی بود تا نقاط مشترک برای بازیگران منطقه ای و بدست آید تا بتواند درباره مشکل تروریسم فارق از نظری که درباره بشار اسد دارند بپردازند. به نظر می رسید که ایران تمامی تلاش خود را انجام داد تا بین روسیه و آمریکا با حمایت مصر و عراق این همکاری را برای آتش بس در حلب در شروع عملیا موصل به وجود بیاورد.
هرچند که بازیگران بزرگ منطقه موفق نشدند تا در لوزان به نتیجه ای برسند اما چنانچه که عملیات نظامی در موصل موفقیت آمیز باشد همچنان عاملی کلیدی برای گشوده شدن کفتگوها بین روسیه و آمریکا در آینده ای نزدیک خواهد بود.
“ما یک گفتگوی صریح با روسها و ایرانیان داشتیم و کارهایی باقی مانده است تا بتوانیم احتمال بازشدن دری به روی یک آتش بس حقیقی را بگشاییم. “سفارت آمریکا در سوریه در صفحه تویتر خود در ۱۷ اکتبر این نقل قول را از وزیرخارجه آمریکا آقای جان کری آورده بود.
عملیات موصل به شکلی طراحی شده است تا تروریست ها را شکست دهد، اما تروریست ها می توانند خود را به مناطق دیگری در عراق و سوریه برساند اگر که کشورهای صاحب قدرت و نفود از آنها حمایت کنند. خطر تروریستی، منطقه ای و یا بین المللی، اینک برای جهان اهمیت بیشتری از سرنوشت بشار اسد دارد.

آزادسازی موصل می تواند مثالی برای سوریه و نقطه عطفی برای روسیه و آمریکا باشد که به توافقی درباره آینده این کشور دست یابند.
بیشتر کشورهای اروپایی در وضعیت هشدار به دلیل احتمال بالا رفتن فعایتهای تروریستی گروههای وابسته به داعش قرار دارند. این چرخه معیوب می تواند بارها و بارها تکرار شود چنانچه که بحران سوریه حل و فصل نشود.
روسیه و آمریکا اینک بایستی تفاهم کنند که گروههای معتدل اوپوزیسیون در سوریه چه افرادی هستند و پس از آن تصمیم بگیرند که با تروریست ها مبارزه کنند. شاید کار جدی در سوریه تا پس از انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا انجام نگیرد، اما آتش بس بین دولت و اوپوزیسیون میانه رو می تواند به جامعه بین الملل برای مبارزه با داعش کمک کند.
بیش از ۵۰ هزار نفر در عملیات آزادسازی موصل شرکت دارند، اما بازپس گیری این شهر آخر عملیات نخواهد بود چرا که امن نگاه داشتن شهر در آینده و دیگر شهرها نیز از پس از این بایستی مورد نظر قرار بگیرد.
جنگهای قومی بین گروهها و مذاهب مختلف در عراق صفحه ای باز از کتابی در منطقه پر آشوب ما است که بیشتر درگیری ها و برخوردها از همانجا می آید.
در حالی که آتش بس فعلی در یمن همزمان با عملیات موصل بوده است، چنانچه که تداوم یابد، می تواند گفتگوهای سوریه را در آرامش بیشتر و جدی تری برگزار کند.
فعایتهای بسیاری در پشت پرده در جریان است که بتواند نقشه راهی برای حل بحران سوریه را ترسیم کند. و این نقشه راه همانگونه که وزیر خارجه آمریکا به کرات تکرار کرده است، “راهی نظامی نخواهد بود”.

این مقاله تحلیلی من در مجله هفتگی انگلیسی الاهرام، ۱۹ اکتبر منتشر شده است.

توسط | ۱۳۹۵-۸-۴ ۲۳:۵۹:۴۷ +۰۰:۰۰ آبان ۱ام, ۱۳۹۵|مقالات|۱ نظر

۱ نظر

 1. بهمن ثابت ازاد ۰۱ آبان ۱۳۹۵ ۱:۲۳ ب.ظپاسخ

  با سلام خانم انتخابى فر
  همانطور که اشاره کردید بعد ازپیروزى نیروهاى ائطلاف در موصل کار پیایان نخواهد گرفت .
  تصور نمى کنید که اگر ائطلافى نیز در جهت یک حکومت فدرالى در عراق مى تواند از درگیریهاى قومى وقبیله ایى جلوگیرى کند.
  اگاهم که شاید بازیگران منطقه خصوصا روسیه براى حفظ حضور خود در کنار مدیترانه مخالف هر گونه تغییرات مى باشند.
  موفق باشید.

نظر بدهید