هفت هفته تا انقضای توافق موقت و یک هفته گفتگودر نیویورک

خانه/مقالات/هفت هفته تا انقضای توافق موقت و یک هفته گفتگودر نیویورک

هفت هفته تا انقضای توافق موقت و یک هفته گفتگودر نیویورک

در حالی که مذاکرات هسته ای در نیویورک بین ایران و طرف های غربی در جریان است، خبرهای مختلفی در نشریات منتشر می شود. نگاه داشته شدن مذاکرات در پشت درهای بسته این احساس را ایجاد کرده که مذاکرات در مراحل حساسی قرار دارد.
روز پنجشنبه در یک مواجه بسیار کوتاه با خبرنگاران، آقای عراقچی مذاکره کننده ارشد ایران که معاون وزیر امور خارجه ایران است بعد از پایان نشست اضطراری وزاری خارجه در مجمع عمومی سازمان ملل درباره بحران عراق، چند کلمه ای صحبت کرد. عراقچی به جای محمد جواد ظریف در مجمع عمومی شرکت کرد و به خبرنگاران گفت: تنها چیزی که می توانم به طور کلی بگویم این است که فضای بسیار خوبی بر مذاکرات حاکم است.
وزیر خارجه ایران آقای ظریف چندان در سازمان ملل متحد خود را به خبرنگاران نشان نمی دهد اما در رسانه های محبوب آمریکا دیده می شود. در این مراحل بسیار حساس مذاکرات که توافق موقت در ۲۴ نوامبر منقضی خواهد شد، هیچ زمانی نباید برای تیم مذاکره کننده هسته ای ایران از دست رفته و نادیده گرفته شود.
نوامبر سال پیش دنیا با شنیدن خبر توافق موقت هسته ای نفسی کشید، توافقی زیر نظر رییس جمهور جدید ایران آقای روحانی بدست آمده بود. ۱۵ دقیقه تماس تلفنی بین روحانی و رییس جمهور آمریکا نیز تبدیل به خبر مهم بین المللی شد و تمامی اینها نشان از فضای مثبت و رو به رشد مذاکرات ایران می داد.
یکسال از آن تاریخ گذشته است اما توافق جامع هسته ای هنوز بدست نیامده و به نظر می رسد که شاید رابطه بین دو کشور کمی شکرآب شده باشد اما مختل نشده است.
علی رغم موفقیت هایی که بدست آمده تا کنون، تمامی آنها می تواند از بین برود چنانچه که رهبر ایران آیت الله خامنه ای به این نتیجه برسد که در مذاکرات آمریکا جدی و راستگو نبوده.
رهبر ایران به شدت از رفتار اخیر آمریکا در تشکیل ائتلافی بر علیه داعش بدون دعوت و حضور ایران، مغموم و عصبانی شد. شاید واکنش ایشان بود که باعث شد جان کری وزیر خارجه ایران این هفته بگوید: نقشی یرای ایفای همه کشورها و حتی ایران برای مقابله با داعش وجود دارد.
گفته آقای کری، تهران را در آستانه سفر روحانی به نیویورک خشنود نمود. روحانی مذاکره کننده پیشین هسته ای کاملا متوجه مهم بودن فرصتهایی است که اینک در پیش روی ایران وجود دارد.
اینک کمتر از ۷ هفته به مهلت رسیدن به توافق جامع وجود دارد. سفر آقای روحانی به نیویورک می تواند یک حرکت هوشمندانه تلقی شود که مذاکرات را سرعت خواهد بخشید و انرژی تازه ای به آن خواهد داد.
وزیر خارجه ایران آقای محمد جواد ظریف به تلویزیون ملی آمریکا – پی بی اس- در روز جمعه گفت که آنها قول آقای اوباما در برداشته شدن تحریمها را می پذیرند. وی گفت: اگر رییس جمهور اوباما قول دهد که کاری انجام دهد، ما آن را پذیرفته و به قول او احترام می گذاریم.
اینکه آمریکا می تواند تمامی تحریم ها را بدون مجوز کنگره این کشور بردارد میسر نیست اما گفته ظریف نشان می دهد که ایران این آمادگی را دارد که از خود نرمش بیشتری درباره برداشته شدن تحریمها نیز نشان دهد.
گفتگوهای نیویورک سرنوشت ساز است و وجه دپلماسی ایران را بهبود خواهد بخشید هنگامی که این کشور به سوی برداشتن گامهایی به عنوان کشوری بالغ در سیاست خارجی حرکت کند.

این نوشته من روز دوشنبه ۲۲ سپتامبر در العربیه انگلیسی منتشر شده است.

توسط | ۱۳۹۴-۹-۱۹ ۱۷:۲۹:۲۹ +۰۰:۰۰ مهر ۱ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید