همه نگاهها به سفیر تازه ایران در سازمان ملل

خانه/مقالات/همه نگاهها به سفیر تازه ایران در سازمان ملل

همه نگاهها به سفیر تازه ایران در سازمان ملل

فرستاده جدید ایران در نمایندگی سازمان ملل متحد در نیویورک- غلامعلی خوشرو- روز سه شنبه گذشته در مقرر سازمان ملل استوارنامه خویش را به دبیرکل این سازمان تقدیم کرد.
این مقام یکی از بالارتبه ترین موقعیت های سیاسی در دستگاه دیپلماسی ایران است که برای یکسالی خالی مانده بود. ایران و آمریکا از هنگام بحران گروگانگیری دیپلماتهای آمریکایی در تهران قطع رابطه سیاسی کرده اند و این دفتر نمایندگی ایران در ایالات متحده، تنها مکانی است که دو کشور به طور غیر مستقیم با یکدیگر ارتباط دارند.
انتخاب پیشین ایران برای سرپرستی این نمایندگی، حمید ابوطالبی، توسط نمایندگان کنگره آمریکا و شخص رییس جمهور باراک اوباما پذیرفته نشد چرا که سوابق این فرد نشان می داد که او در بحران گروگانگیری در سال ۱۹۸۰ نقش داشته اشت.
ایران این ادعا را رد کرد گفت که مشارکت ابوطالبی در حد انجام ترجمه برای گروگانهای آمریکایی در تهران بوده است. اما آمریکا این توضیحات را نپذیرفت و ابوطالبی موفق به گرفتن ویزا نشد. برای مدتی ایران و آمریکا در کشمکش پذیرفته نشدن سفیر پیشنهادی بودند و ایران رسما به دفتر حقوقی سازمان ملل از آمریکا شکایت کرد در حالی که در عمل می دانست که این شکایت راه به جایی نخواهد برد. و برای آرام کردن مخالفان روحانی که اینک از عملکرد دولت آمریکا نیز به خشم آمده بودند، روحانی یکسالی صبر کرد تا آبها از آسیاب افتاده و فرد جدیدی را معرفی کند.
برای ایران خالی گذاشتن این موقعیت در سازمان ملل متحد چندان آسان نبود در حالی که مذاکرات هسته ای با غرب در جریان و کشور احتیاج به دیپلماتی زبردست داشت تا برای آنها در نمایندگی سازمان ملل با دیگر کشورها بخصوص آمریکا در راهروها و دالان ها، به نفع ایران لابی کند.
انتخاب تازه ایران برای نمایندگی اش در سازمان ملل متحد، فردی است که او هم تحصیلکرده آمریکا و دیپلماتی با سابقه است. وی در دانشگاه New School در شهر نیویورک تحصیلکرده است و نه تنها مدتی در نمایندگی ایران در سازمان ملل مشغول بکار بوده بلکه مشاور آقای خاتمی رییس جمهور پیشین نیز بوده و پس از آن سفیر ایران در سوییس بوده است.
محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به دنبال شخصیتی غیر جنجالی برای پُر کردن سفارت ایران در سازمان ملل بود. خوشرو به ظریف و مدرسه فکری او نزدیک است و انتخاب وی می تواند به معنی یاری رساندن به پیشبرد مذاکرات هسته ای نیز باشد.
وی از همان رتبه و مکانی می آید که برای مثال معاون ظریف آقای عباس عراقچی به آن تعلق دارد و در عین حال دارای پیوندهای خانوادگی با آقای روحانی نیز می باشد. برادر زاده آقای روحانی با پسر آقای خوشرو ازدواج کرده است و این نسبت فامیلی در فامیلهای سیاسی ایران به معنای ایجاد ارتباط و اعتماد بیشتر است.

هرچند که مهمترین موضوع برای ایران این روزها چیزی بغیر از گفتگوها با قدرتهای جهانی بر سر برنامه هسته ای نیست، اما داشتن یک فرد آگاه و مطلع در نیویورک نیز به تیم مذاکره کننده ظریف یاری بیشتری می رساند.
یکی از کلیدی ترین مشکلات باقی مانده بین ایران و غرب موضوع تحریمها است که ایران خواستار برچیده شدن آنها در صورت رسیدن به توافق هسته ای است. بعضی از این تحریمها توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد اعمال شده است و نقش نماینده ایران در این بین می تواند اساسی باشد.
نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد هنگامی که ظریف سفیر مقرر ایران بود، یکی از مهمترین دفاتر ایران از زمان انقلاب به شمار می آمد در مقایسه با انفعال سفیر فرستاده در دوره آقای احمدی نژاد- محمد خزایی که تا یکسال پیش در این مقام قرار داشت.
شورای امنیت سازمان ملل در دوره محمد خرایی بود که تحریمها را بر روی ایران وضع کرد پس از آنکه سازمان انرژی اتمی گزارش داد که ایران تعهدات خود را نقض کرده است. بین ژوئیه ۲۰۰۶ تا ژوئن ۲۰۱۰، شورای امنیت ۵ قطعنامه الزام آور به همراه تحریمها علیه ایران صادر کرد تا بلکه این کشور برنامه هسته ای خود را محدود کند.
سفیر جدید ماموریت دشواری در پیش رو خواهد داشت به این دلیل که زمان تعیین شده برای حل و فصل بحران هسته ای ایران رو به پایان است و خواست عمومی این است که رابطه ایران با جامعه بین الملل بهبود پیدا کند.
ایران و گروه مذاکره کننده ۵+۱ برای رسیدن به این مهم جدول زمانی در نظر گرفته اند تا در پایان ماه مارس به یک توافق سیاسی جهت راه یافتن به توافق نهایی تا قبل از پایان مهلت تعیین شده در ماه ژوییه دست پیدا کنند.
رهبر جمهوری اسلامی، آیت الله خامنه ای اخیرا مخالفت خود با دو مرحله ای شدن توافق هسته ای را ابراز کرد و خواست که تمامی توافقات در یک مرحله انجام گیرد و در عین حال کلیه تحریمها نیز برداشته شود.
کسانی که در مذاکرات هسته ای دخیل هستند می دانند که برداشته شدن تحریمها به یکباره بسیار دشوار و غیر عملی است بخصوص تحریمهایی که شورای امنیت وضع کرده است.
درحالی که مذاکرات همچنان در حال انجام است و قدرتهای غربی و ایران خود را برای سخترین قسمتهای گفتگوها آماده می کنند، تمامی نگاهها به سفیر جدید ایران در سازمان ملل است.
خوشرو بایستی ثابت کند که تمامی حمایتها و اعتمادی که دولت به وی داشته موجه بوده و وی دارای توانایی، مهارت و جرات کافی برای کمک کردن به مذاکره کنندگان ایرانی در ماههای پایانی مذاکرات می باشد.

این مقاله من در مجله هفتگی الاهرام انگلیسی ۱۹ فوریه به نشر رسیده است.

توسط | ۱۳۹۴-۸-۲۲ ۰۱:۵۸:۱۲ +۰۰:۰۰ اسفند ۱ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید