چالش روحانی در انتخابات اقتصاد و بیکاری است- الاهرام

خانه/مقالات/چالش روحانی در انتخابات اقتصاد و بیکاری است- الاهرام

چالش روحانی در انتخابات اقتصاد و بیکاری است- الاهرام

برنامه های تلویزیون دولتی ایران یا پوشش خبری که درباره انتخابات ریاست جمهوری تهیه و به آن پرداخته اند مملو از چهره های خشمگین شهروندانی است که درباره اقتصاد و بیکاری شکایت دارند.

جوانان درباره سختی پیدا کردن شغلی مناسب می گویند و ناتوانی اشان در پرداخت کرایه خانه و تشکیل خانواده، و آنهایی که مسن تر هستند درباره گران شدن بهای مواد خوراکی و پایین بودن دستمزدها. تمامی این افراد می گویند که رییس جمهور بعدی باید بیشتر به اقتصاد بپردازد، اقتصاد و اقتصاد.
مواردی که امروز مردم در مقابل دوربین از آن شکایت دارند، پیش از این امکان و اجازه بیان نظر خود به این شکل را نداشتند. انتخابات تنها فرصتی است که ممنوعیت های گفتاری کمی آزاد میشود و چیزهایی را می توان شنید که پیش از این ممکن نبوده. هرچند که تلویزیون دولتی ایران توسط محافظه کاران اداره میشود و رهبر شخصا ریاست آن را انتخاب و بکار می گمارد اما رسانه های دولتی معمولا نظری را بیان می کنند که نشان دهنده خواست جناح تندرو حاکمیت است و به همین دلیل می توان نتیجه گرفت که اقتصاد محور مهمترین گفتگوهای انتخاباتی و بحث مورد علاقه حاکمیت است.

حسن روحانی، رییس جمهور فعلی ایران، که کاندید دور بعدی انتخابات است چهار سال پیش با وعده حل کردن پرونده هسته ای به درازا کشیده ایران و پایان رویارویی با غرب و همچنین بهبود اقتصاد توانست در انتخابات برنده شود.
موضوع هسته ای بعد از دو سال گفتگوهای ممتد و مذاکرات به نتیجه رسید و به دنبال آن توافق با غرب انجام گرفت و سرمایه گذاران اروپایی و بانکها کم کم تجارت و کار را با ایران از سر گرفتند.
نرخ تورم در این کشور در سال ۲۰۱۳ بنا به گزارشهای رسمی در حدود ۴۰درصد بوده که پس از انتخاب روحانی این نرخ به گفته صندوق بین المللی پول به ۷.۵ درصد رسیده است و سرمایه گذران شرایط بهتری را برای ورود به بازار می بینند. این موفقیت بر اثر سیاست مدیریت پولی و همچنین پایین آوردن نرخ بهره های بانکی و تبدیل ارز خارجی به ریال میسر شده است.

هرچند که راه طولانی در پیش است تا لطمات و خسارات حاصل از تحریم ها بهبود پیدا کند. علاقه بنگاههای سرمایه گذاری در صورت اعتماد آنها به ثبات در وضعیت این کشور است که می تواند آنها را تشویق به حضور در ایران کند که به صبر و حوصله و امنیت ضرورت دارد.
گزارش اخیر صندوق بین المللی پول درباره ایران می گوید که: اقتصاد ایران به شکل چشمگیری بعد از برداشته شدن تحریم ها از سال گذشته بهبود یافته است. هرچند که فعایتهای منطقه ای این کشور و دخالتهایش در منطقه باعث شده که عده ای درباره آینده توافق هسته ای مردد باشند چرا که دولت جدید در آمریکا نشان می دهد علاقه کمی به این توافق در مقایسه با متحدین خود دارد.
علی رغم دستاوردهایی که روحانی در ۴ سال گذشته داشته است، همچنان راه طولانی را برای راضی کردن عموم مردم در پیش دارد. نگاهی به ارقام اقتصادی نشان می دهد که دولت روحانی بر روی بهبود آن سخت کار کرده اند اما مخالفین وی منتظر فرصت هستند که در مناظرات انتخاباتی وی را بر سر مشکلات اقتصادی و بیکاری بریان کنند هر چند که بهبود اقتصاد در مقایسه ای بین ۴ سال پیش و امروز کاملا مشهود است.

انجام توافق تاریخی هسته ای با غرب، جذب ۹.۵ میلیارد دلار سرمایه خارجی، بالا بردن تولید نفت در سطح پیش از تحریم ها، و بهتر کردن شرایط صنعت هوایی کشور، از موفقیت های چشمگیر وی برای مردم بوده است. موفقیت هایی که از چشم رهبران سیاسی ایران نیز مخفی نبوده.
در میان ۶ کاندید ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی در دولت کنونی به نظر می رسد که در نقش دفاعی رییس جمهور حاضر شده باشد. از میان ۴ کاندید دیگر، دو نفر، آقای میر سلیم و آقای هاشمی طبا سیاهی لشگر مناظرات و در حاشیه و تنها ابراهیم رییسی و محمد باقر قالیباف به نظر رقیبی جدی برای روحانی هستند.
هنوز نمی توان به صراحت گفت چنانچه که رییسی و قالیباف تصمیم داشته باشند انتخابات را به نفع دیگری کنار روند، اما روحانی کاندید اصلی میانه روها و اصلاح طلبان به شمار می رود.

بالا رفتن قیمت مرغ و ماست در ایران، شکایتی که به کرات از تلویزیون ایران پخش می شود باعث نمیشود که میلیونها ایرانی از انجام توافق هسته ای سپاسگزار نباشند. توافقی که باعث شد نگاهها به کشورشان در جامعه بین الملل تغییر کرده و این دستاورد میسر نبود اگر که روحانی و تیم مذاکره کننده وی به سرپرستی محمد جواد ظریف تلاش بسیاری نکرده بودند.

با وجود تبلیغات انتخاباتی و بی اثر دانستن توافق هسته ای، این گفته ها الزاما نشان دهنده ناخشنودی رهبر ایران از توافق و یاناراضی بودن وی از کم شدن تنش ها با غرب نیست.
علی رغم آنکه هنوز سیاست ویژه ای در آمریکا برای تدوین راهکاریشان در خاورمیانه برنامه ریزی نشده است، رهبران سیاسی ایران اشتباه بزرگی خواهند کرد چنانچه که تصمیم به برسر کار آوردن فردی تندرو مانند رییسی و یا قالیباف را داشته باشند. واضح است که به چالش کشیدن روحانی برای سیستم حکومتی ایران راهی خوب است تا به وی بفهمانند که به قدرت رسیدن وی برای بار دوم آسان نبوده است. اما رفتار و بازی روحانی تا قبل از روز انتخابات در ۲۹ اردیبهشت مهم است تا رهبر را قانع کند که وی در دور بعدی ریاست جمهوری خود کمتر به مسائل بین الملل و بیشتر به مسائل داخلی و بهبود اقتصاد خواهد پرداخت.

این مقاله من در مجله انگلیسی الاهرام منتشر شده است.

توسط | ۱۳۹۶-۲-۱۶ ۰۱:۰۵:۴۹ +۰۰:۰۰ اردیبهشت ۱۴ام, ۱۳۹۶|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید