چرا خاورمیانه به روابط حسنه ایران و سعودی نیاز دارد؟

خانه/مقالات/چرا خاورمیانه به روابط حسنه ایران و سعودی نیاز دارد؟

چرا خاورمیانه به روابط حسنه ایران و سعودی نیاز دارد؟

یک روحانی برجسته ایرانی که ساکن غرب است، مواجه ای با وزیر خارجه آمریکا آقای جان کری داشته و وی از این گفتگو با نقل مستقیم به من گفت که وزیر خارجه آمریکا آرزو دارد که به تهران برود.
من به این دوست روحانی گفتم که من خوشحالتر می شدم چنانچه که می گفتید که وزیر خارجه عربستان سعودی می خواسته که به تهران برود. چنین علاقه ای به سفر به تهران امیدوارکننده و می تواند باعث حل مشکلات منطقه شود.
البته که آقای کری می تواند به تهران برود، اما به طور یقین این اتفاق در آینده ای نزدیک میسر نخواهد بود.

در حال حاضر اجرایی شدن برجام یا همانا توافق هسته ای ایران بزرگترین چالش در مقابل دولت آقای حسن روحانی است و بیشتر ایرانی ها واشنگتن را مقصر اصلی برای مشکلات در پیش رو می بینند.
امیدها برای ایجاد روابط بهتر بعد از توافق هسته ای ، با گفته های رهبر ایران و طرفداران او نقش بر آب شده است. وی بر این باور است که آمریکا بزرگترین تهدید برای حکومت جمهوری اسلامی است.

با این طرز تفکر، و رفتارهای خصمانه در مقابل همسایگان، دست یافتن به یک پیشرفت چشمگیر دیپلماتیک در مسایل سوریه و یمن دشوار به نظر می رشد. هفته گذشته آقای کری از تهران خواست که آنها را برای دست یافتن به صلح در هر دو کشور یمن و سوریه کمک کند، اما چه کمکی آقای روحانی می تواند انجام دهد زمانی که رییس جمهور تحت فشار تندروهای داخلی است؟ اولویت رییس جمهور اجرا کردن توافق هسته ای و بهبود اقتصاد است و اینک پرداختن به مسایل دیگر در دستور کار ویژه او قرار ندارد.

واشنگتن و متحدان غربی آن می توانند به ایران کمک کنند تا نقشی سازنده تر در منطقه و یا در عرصه بین المللی داشته و به این وسیله اقتصاد این کشور را رونق بخشند. هرچند که آنها نمی توانند تاثیری در رابطه کشورهای منطقه و دشمنی های متقابل آنها انجام دهند و یا دخالت های آنها در امور داخلی یکدیگر را متوقف کنند.
محدودیت ها برای خرید نفت ایران برداشته شده است، اما جای کمی برای فروش در بازار وجود دارد و اگر عربستان تولید خود را کاهش ندهد فضا برای فروش نفت ایران باز نمی شود. وزیر نفت ایران قسم خورده تا تولید را آنقدر بالا ببرد تا به سطح تولید قبل از تحریم ها برساند. در وضعیت فعلی بالا رفتن تولید نفت تنها قیمت نفت را کاهش می دهد و این به ضرر هر دو کشور است.
در حالی که همه می خواهند که خشونت ها و خونریزی ها در سوریه و یمن به پایان برسد، هیچ ارتباط مستقیمی بین ایران و عربستان سعودی وجود ندارد و این دو کشور اصلی ترین بازیگران منظقه ای هستند.
این دو کشور نمی تواند گفتگو کنند چرا که بعد از حمله به مراکز دیپلماتیک عربستان در ایران در ماه ژانویه، روابط دیپلماتیک قطع شده است.

صلح در منطقه تا زمانی که این دوکشور مشکلاتشان را حل نکنند نامحتمل به نظر می رسد. ایران و عربستان هرگز روابط فوق العاده ای نداشته اند حتی در دوره شاه فقید ایران، اما درک و فهمی متقابل و احترام در بین هر دو کشور وجود داشت.

این نوشته من ۱۳ آوریل در سایت انگلیسی العربیه به نشر رسیده است.

توسط | ۱۳۹۵-۲-۳ ۱۸:۴۱:۰۴ +۰۰:۰۰ فروردین ۲۶ام, ۱۳۹۵|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید