چرا روسیه به ایران نزدیکتر شده است؟

خانه/مقالات/چرا روسیه به ایران نزدیکتر شده است؟

چرا روسیه به ایران نزدیکتر شده است؟

در حالی که تنش ها بین ترکیه و روسیه بعد از ساقط شدن هواپیمای جنگی روسیه در مرز سوریه بالا گرفته است، رابطه ایران با روسیه دارد گرمتر و گرمتر می شود.
سود و مصلحت ایران و روسیه در بحران سوریه، برای هر دو کشور حمایت از بشار اسد است که این توافق نظر کلید اصلی این دوستی و نزدیکی شده است. در حالی که ایران علاقمند است تا این دوستی را به طریق دیگری نشان داده و تبلیغ کند و آن را به تغییر رفتار روسیه نسبت دهد، نکته هایی وجود دارد که آنها به طریق دیگری سخن می گویند.
هنگام انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ شعار معروفی توسط مردم فریاد زده می شد: نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی. ایران نه تنها از قدرتهای غربی اجتناب می کرد، همچنین از قدرتهای بزرگ شرقی مانند اتحاد جماهیر شوروری نیز فاصله می گرفت.
البته امروز اتحاد جماهیر شوروی وجود ندارد و روسیه امروز نیز دیگر کشوری کمونیستی نیست اما ایدئولوژی این تفکر همچنان باقی مانده است. به طور طبیعی، اینکه ایران به غرب نزدیکتر شده باشد به خاطر مسائل سیاسی و اقتصادی، قابل قبول است علی رغم ممنوعیتی که بر علیه فرهنگ و دمکراسی غربی وجود دارد.
بخصوص آنکه که در جامعه ایران همچنان احساس عدم اعتماد به روس ها وجود دارد. سهم ایران از نفت و گاز دریاچه خزر همواره مورد اختلاف نظر در بین روسیه و ایران بوده و همچنین برخی قراردادهای تسلیحاتی که نافرجام مانده است.
قرارداد موشکهای دفاعی اس-۳۰۰ با مسکو که سیستم دفاع هوایی ایران را تقویت می کرد یکی از موضوعات خانگی قابل بحث برای بسیاری از ایرانیان بود که روسها را افرادی فرصت طلب و دودوزه می دیدند.
در توافق انجام شده بین ایران و روسیه که در سال ۲۰۰۷ میلادی به امضا رسید، روسیه موظف بود تا ۵ باطری اس-۳۰۰ را به ایران تحویل دهد در قراردادی معادل ۸۰۰ میلیون دلار.
بعد از آنکه روسها تحویل این سیستم دفاع موشکی را در سال ۲۰۱۰ معلق کردند، ایران شکایتی معادل ۴ بیلیون دلار را علیه مسکو به دادگاه بین المللی برای حکمیت ارایه کرد. تصمیم معوق کردن تحویل موشکها به ایران در زمان ریاست جمهوری دیمتریف مدودف گرفته شد.
هنگامی که توافق هسته ای ایران به تایید قدرتهای بزرگ در ۱۴ ژوییه سال جاری رسید، مسکو و تهران باردیگر قراردادی تازه برای تحویل این سامانه موشکی در ۹ نوامبر امضا کردند.
در قرارداد تازه اجرا خواهد شد اما موشکهای اس-۳۰۰ دیگر به جذابت سال ۲۰۰۷ نیستند چرا که روسیه مدل تازه تری از آن یعنی اس-۴۰۰ را ساخته که پشرفته تر از مدل قبلی است.

برای بسیاری از ایرانیان آشکار است که روس ها برای تقویت اقتصاد خود احتیاج به پول دارند و اینک زمان استفاده از ایران بعد از تحریمها فرا رسیده است. روس ها مترصد دست یافتن به فرصتهای خوب اقتصادی قبل از رسیدن غربی ها هستند.
هنگامی که ایران زیر فشار تحریمهای غرب به خاطر برنامه هسته ای این کشور بود، روسیه در حال پول درآوردن با قرارداد ساخت نیروگاه هسته ای بوشهر در جنوب ایران، به آرامی و با هزینه گزاف بود.
و در کنار ساخت نیروگاه بوشهر، روسیه در شورای امنیت سازمان ملل رای به فشار بیشتر بر علیه برنامه هسته ای ایران داد. آقای پوتین که اخیرا از ایران بازدید کرده بود گفت که کشور وی نسبت به شرکای خود متعهد است و آنها هرگز “ از پشت خنجر نخواهند زد.” اما باید منتظر شد و دید که آیا این همکاری می تواند بیشتر از عمر درگیری ها در سوریه ادامه می یابد.

این نوشته من دوشنبه ۳۰ نوامبر در سایت العربیه انگلیسی به نشر رسیده است.

توسط | ۱۳۹۴-۱۰-۲ ۱۶:۱۴:۴۵ +۰۰:۰۰ آذر ۱۷ام, ۱۳۹۴|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید