کارتل نفتی اوپک عاملی برای همبستگی در منطقه خواهد بود؟

خانه/مقالات/کارتل نفتی اوپک عاملی برای همبستگی در منطقه خواهد بود؟

کارتل نفتی اوپک عاملی برای همبستگی در منطقه خواهد بود؟

می دانم که باعث پراکندگی و اختلافات منطقه ای بین قدرتها است -نفت- به نظر می رسد که در نهایت امروز باعث ایجاد همبستگی شده است.
کارتل نفتی اوپک که تا همین اواخر گفته می شد که به پایان کار خود رسیده و بعد از عملکرد ضعیف سال پیش و اختلافات باعث ناامیدی اعضای خود شده بود، اینک در چند ماه گذشته با برگشتی قدرتمند سعی دارد تا اختلافات اعضا را کم کند.
در دوره پس از توافق هسته ای ایران، جهان شاهد بود که تحریم ها از روی صنعت نفتی ایران برداشته شد و این کشور تمامی تلاش خود را برای بازگشت به بازاری که از دست داده بود به کار بست. بعضی از تحلیلگران انتظار داشتند که این تلاش ایران باعث شکاف بین صادرکنندگان در خلیج فارس و ایران شود.
ظهور نفت خام آمریکا و صدور آن یکی از عوامل کلیدی برای افت شدید قیمت نفت در جهان بود.
تولید نفت خام آمریکا از ۵ میلیون بشکه به ۱۰میلیون بشکه در روز در ۵ سال گذشته رسید. به همین دلیل پایی آوردن تولید نفت آمریکا برای صادرکنندگان اوپک مهم بود.

به این خاطر که ایران به خاطر تحریمها از بازار نفت به دور مانده بود، عربستان سعودی نقش رهبری را بعهده گرفت تا مراقب تولیدات باشد. متعاقبا به دنبال این سیاست گذاری قیمت نفت در هر بشکه به زیر ۲۵ دلار رسید و تولید را برای تولید کنندگان آمریکایی در این رقابت پر هزینه کرد.
تحریم بر روی ایران و دیگر عوامل پیش بینی نشده مثل اتفاقات در لیبی باعث شد تا تولید ۳ میلیون بشکه نفت در روز کاهش پیدا کند. این تعداد کاسته شده از بازار تطابق پیدا کرد با بشکه های نفتی که آمریکایی ها به بازار افزودند. قبل از شروع تحریم های ایران، قیمت نفت نزدیک به بشکه ای ۱۲۵ دلار بود که سال گذشته این رقم به ۲۵ دلار تنزل پیدا کرد.

نقش اوپک
اوپک و یا همان کارتل نفتی صادرکنندگان کشورهای عضو ( ایران، عربستان سعودی، عراق، ونزوئلا، لیبی، قطر، کنیا، امارات، کویت، الجزایر، آنگولا، اکوادور، نیجریه) تولید ۴۰ درصد نفت خام جهان را بعهده دارند. اوپک روزگاری نه چندان دور یکی از قدرتمندترین کارلتهای نفتی جهان به شمار می رفت که نقش مهمی در ثبات بازار نفت به عهده داشت. اما انقلاب ایران و اختلافات منطقه ای از اعتبار، قدرت و ارزش این نهاد کاست.
به مروز، در نبود ایران به دلیل تحریمهای نفتی، بسیاری از تقاضاهای عرضه توسط عربستان تامین شد. هرچند که تولید نفت در آمریکا ادامه پیدا کرد و بیش از انتظار در چهار سال گذشته افزایش داشت.
قیمتها در تابستان گذشته نزول یافت به دلیل تراکم انبوه تولید و همچنین برگشت پیش بینی نشده لیبی به بازار نفت و پایین آمدن رشد اقتصاد جهانی.
برخلاف سال ۱۹۸۶ هنگامی که اوپک تولید را محدود کرد تا قیمتها را بالا ببرد، در این تابستان هیچ کاری انجام نداد. این نگاه وجود دارد که عربستان سعودی نباید به تنهایی کار کند تا قیمت را متوازن نگاه دارد و این محدود کردن تولید بایستی از طرف دیگر اعضای اوپک و غیر اوپک برای مثال روسیه نیز اجرا شود.

غافلگیری بعدی در الجزایر پیش آمد هنگامی که اعضای اوپک نشست غیر رسمی در ماه سپتامبر داشتند. وزرای نفت اوپک توافق کردند که پیشنهاد سعودی برای منجمد کردن تولیدشان را بپذیرند به این معنی که اضافه تولید بالغ بر سهمیه نداشته باشند. ایران همچنین این پیشنهاد را پذیرفت و اعضای اوپک در ۲۸ سپتامبر در الجزایر وعده دادند که تولید را بین ۳۲.۵ تا ۳۳ میلیون بشکه در روز نگاه دارند در تلاشی برای کاهش عرضه که باعث شده هم اینک قیمتها در کمترین سطح خود در ۱۲ سال گذشته برسد.
نداشتن اعتماد به حضور قدرتهای غربی در منطقه و آینده درگیری ها، بازیگران اوپک در منطقه تصمیم گرفته اند تا اختلافات خود را کنار بگذارند. جالب است که بگوییم نفت می تواند به عنوان وسیله ای برای خاتمه درگیری های منطقه استفاده شود چرا که نفع جمعی در آن است.
نفت شٍل آمریکا به آسانی با سوراخ کردن حفره ای به چاه نفت می رسد و استخراج آن به بیلیونها دلار سرمایه گذاری احتیاج ندارد. آینده با حضور نفت آمریکا که می تواند به آسانی وارد و خارج از بازار شود، تهدیدی جدی برای تولید کنندگان نفت در منطقه است.
این نگاه و اهمیت موضوع زمینه مشترکی برای اتحاد اعضای اوپک شده است تا یک سیاست تاثیر گذار و متحد اتخاذ کنند. اینک بیشتر تولید کنندگانی که عضو اوپک نیستند می خواهند تا اعضای اوپک را ملاقات کرده و در ثبات بازار نقش داشته باشند چرا که کارتل اوپک در حال بازی قدرتمندی است.
روسیه خواسته است تا در گفتگوهای تکنیکی اعضای اوپک در ۲۹ اکتبر در شهر وین شرکت داشته باشد. نشست ورزای نفت عضو در کارتل اوپک یک ماه دیگر در ۳۰ نوامبر برگزار می شود و به نظر می رسد که برخی از تولید کنندگان نفت آمریکا نیز بخواهند نمایندگانی به این نشست بفرستند.

این نوشته من در سایت اانگلیسی العربیه در ۲۵ اکتبر منتشر شده است.

توسط | ۱۳۹۵-۸-۱۳ ۲۱:۱۸:۳۲ +۰۰:۰۰ آبان ۸ام, ۱۳۹۵|مقالات|۱ نظر

۱ نظر

  1. سالم صفری ۰۹ آبان ۱۳۹۵ ۵:۱۳ ق.ظپاسخ

    عالی بود بانو، هم تحلیل تان و هم برگردان تان به فارسی نسبت به نوشته های قبلی.
    موفق باشید.

نظر بدهید