کشمکش ها بر سر حمید ابوطالبی

خانه/مقالات/کشمکش ها بر سر حمید ابوطالبی

کشمکش ها بر سر حمید ابوطالبی

انتخاب ایران برای سمت فرستاده این کشور در سازمان ملل متحد در شهر نیویورک، دولت اوباما را شگفت زده کرد. انتخاب حمید ابوطالبی، دیپلمات برجسته ایران فردی که اینک مشاور سیاسی آقای روحانی نیز می باشد باعث ایجاد بحث و جنجال های بسیاری در روزهای اخیر شده است. حمید ابوطالبی متهم است که در اشغال سفارت آمریکا در تهران در سال ۱۹۷۹ و گروگانگیری دیپلماتهای آمریکایی دست داشته است. هفته پیش سخنگوی کاخ سفید پیشنهاد ایران برای دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل را” گزینه ای مناسب” نداسته بود.
گروناگیری ۵۲ آمریکایی به مدت ۴۴۴ روز یکی از حساس ترین موضوعات بین دو کشور است. ایران هرگز رسما از آمریکا عذرخواهی نکرده است اما در عین حال هر دو کشور در ماههای گذشته تلاش کرده اند تا یخ بین دو کشور را شکسته و تا اندازه ای رابطه اشان را بهبود بخشند.
مکالمه تلفنی بین اوباما و روحانی در ماه سپتامبر گذشته هنگامی که رییس جمهور ایران برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به آمریکا آمده بود، دستاوردی بزرگ و نقطه عطفی در شروع رابطه بین دو کشور بعد از گذشت ۳۴ سال بود. هنگامی که درباره شروع رابطه سخن می گوییم، آمریکا اولین گام را در غالب گفتگوهای هسته ای ایران با ۱+۵ برداشت و علی رغم مخالفتها، حق غنی کردن اورانیوم در سطح پایین برای ایران در نظر گرفته شد. رییس جمهور آمریکا عزمش را جزم کرده است تا این پرونده جنجالی- پرونده هسته ای ایران- با سرعت به نتیجه رسیده و بسته شود. موافقت نامه ابتدایی ایران و گروههای مذاکره کننده در ماه اکتبر حاصل شد و بنا بر این است که تا اواخر ماه ژوییه این توافق نهایی بدست آید.
در حالی که وزیر خارجه ایران هفته گذشته در شهر وین اطریش مشغول پیش بردن مذاکرات هسته ای بود، تنشی جدید بین دو کشور ایران و آمریکا به وجود آمد و این تنش چیزی به جز از گزینه ایران برای نمایندگی در سازمان ملل در خاک ایالات متحده آمریکا نبوده است.
برای نمتیندگان سِنای آمریکا انتخاب ایران شوکه کننده بود چرا که افکار عمومی این کشور هنوز ماجرای تلخ گروگانگیری را به خاطر دارد مضاف بر اینکه اقدامات دوستانه در رفع تنش بین دو کشور توسط اوباما زیر سوال رفته است. در حالی که تهران در وضعیت دفاعی در انتخاب حمید ابوطالبی است، کنگره آمریکا نیز دادن ویزا به وی را رَد کرد. آقای اوباما در ماههای گذشته بارها سنا و کنگره را تهدید کرده بود که در صورت اعمال تحریمهای جدید بر علیه ایران، قطعنامه های آنها را وتو کند و اصرار بر دنبال کردن دیپلماسی و مذاکره با ایران داشته است.
شاید در آمریکا سیاستمدارانی که به دنبال بهبود رابطه ایران و آمریکا هستند انتخاب حمید ابوطالبی را انتخابی عاقلانه ندانند اما کشمکش های در پیش رو تاثیری در مذاکره هسته ای نخواهد داشت چنانچه که پیشتر هر دو کشور گفته بودند: در مذاکرات هسته ای تنها بر روی موضوع هسته ای بحث خواهد شد.
آقای ابوطالبی داشتن هرگونه دخالت مستقیمی در گرونگیری دیپلماتهای آمریکایی در تهران را رَد کرده است و نقش خود را در حد کمک در ترجمه دانسته است. آقای ظریف وزیر امور خارجه مذاکرات اخیر تهران با گروه ۵+۱ در وین را در حساس و مهم دانست چرا که پیش نویس قرارداد نهایی در دست تدوین است.
آیا چنین انتخابی در چنین زمانی درست و مناسب بوده است؟ هنگامی که دو کشور به دنبال تنش زدایی و بهبود رابطه هستند؟ به گمان من آقای روحانی و دستگاه دیپلماسی ایران هرگز تصور نمی کردند که آقای ابوطالبی به عنوان یکی از گروگانگیرها معرفی شود چرا که وی سابقه دریافت ویزا و سفر به آمریکا را در سالهای گذشته داشته است. مطابق توافق آمریکا با سازمان ملل متحد، این کشور موظف است تا بدون ایجاد محدودیت برای دیپلمات ها و سازمانها و نهادهایی که در ارتباط با سازمان ملل متحد هستند ویزا صادر کند، اما مواردی نیز بوده است که دولت آمریکا از دادن ویزا سَر باز زده باشد و نمونه آن رَد ویزای تعدادی از همراهان رییس جمهور پیشین ایران آقای احمدی نژاد برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۲۰۱۲ میلادی و گروهی از پارلمان ایران برای شرکت در نشست پارلمانی سازمان ملل در سال ۲۰۱۱ میلادی بوده است.
چنانچه که دولت آمریکا به هر دلیلی ناچار شود تا به حمید ابوطالبی ویزا دهد، سفیر ایران با مشکلات بسیاری در ایالات متحده آمریکا روبرو خواهد شد. از محدودیت سفر در داخل خاک آمریکا گرفته ( کشورهای حامی تروریست تنها می توانند ۲۵ مایل از مرکز سازمان ملل تردد داشته باشند یعنی تنها در محدوده مانهاتن نیویورک) تا رویارویی با خبرنگارانی که وقت و بی وقت درباره نقش وی در گروگانگیری دیپلمات های آمریکایی پرسش خواهند کرد و افکار عمومی مردم آمریکا که فشار بی سابقه ای بر روی دولت این کشور به دلیل حضور این دیپلمات خواهد داشت. ایا با این تفاسیر، آقای ابوطالبی همچنان علاقه دارد تا سفیر ایران در سازمان ملل شود و به جای تنش زدایی، هر روز تنش بیشتری ایجاد کند؟

این مقاله من روز شنبه ۱۲ آوریل در روزنامه بین المللی شرق الاوسط به چاپ رسیده است.

توسط | ۱۳۹۴-۱۰-۲ ۲۳:۵۸:۰۴ +۰۰:۰۰ فروردین ۲۳ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید