گامهای کوچک ایران به سوی جهانی بزرگ

خانه/مقالات/گامهای کوچک ایران به سوی جهانی بزرگ

گامهای کوچک ایران به سوی جهانی بزرگ

سفر رییس جمهور ایران آقای حسن روحانی به ایتالیا و فرانسه و برقرار کردن ارتباطات اقتصادی بعد از اجرایی شدن برجام یا همان توافق هسته ای، بسیار معنی دار بود.
در بین توافقاتی که در خلال این سفر اروپایی به امضا رسید، خرید ۱۱۸ هواپیمای ایرباس و توافقی با شرکت نفت توتال فرانسه برای فروش ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ بشکه نفت در روز بود. رییس جمهور فرانسه آقای اولاند از توافقات دیگری در مصاحبه مطبوعاتی خود با رییس جمهور ایران در پاریس نام برد که گویای بهبودی سریع در روابط اقتصادی دو کشور است.
در این مصاحبه مطبوعاتی در ۲۸ ژانویه، آقای اولاند گفت که این دو رییس جمهور درباره تجارت و بحران در منطقه و خاورمیانه و همچنین بحران نبود رییس جمهور در لبنان گفتگو کرده اند. “ ایران نفوذ بسیاری در لبنان دارد و ما از رییس جمهور روحانی خواسته ایم که برای حل بحران کمک کند. ما از ایران خواسته ایم که از نفوذ خود در سوریه برای خاتمه خشونت ها استفاده کند و ما درباره بسیاری دیگر از موضوعات گفتگو کرده ایم.” آقای اولاند گفت.
آقای روحانی نیز همچنین گفت که سوریه برای ایران اهمیت بسیاری دارد و همچنین خلا سیاسی نبود رییس جمهور در لبنان. “من باور دارم که توافق هسته ای می تواند الگویی برای حل دیگر موضوعات باشد.” روحانی در پاسخ به آقای اولاند در مصاحبه مطبوعاتی مشترکشان گفت.
تنش های اخیر بین ایران و عربستان سعودی، اینگونه تعبیر می شود که بین این دو قدرت بزرگ منطقه ای شکافی بزرگ ایجاد کرده است که اینک به هم رساندن آن حتی با فشاری که دیگر قدرتهای جهان بر آنها می آورند دشوار شده است.

در راه بودن دو انتخابات بزرگ در ایران که ۲۶ فوریه برگذار خواهد شد، موضوعاتی مهم برای رهبر ایران و طرفداران وی می باشد. در شرایط کنونی موضوع سوریه و گفتگوهای مربوط به آن در مقایسه با موضوع انتخابات در ایران از اولویت اول برخوردار نیست.
همچنین برای آقای روحانی و دیپلماتهای سیاسی دولت وی دشوار خواهد بود که روی موضوعی به غیر از اقتصاد در زمان فعلی تمرکز داشته باشند. به گفته متخصصین شاید چند سالی برای بهبود وضع اقتصادی ایران زمان لازم باشذ که بتواند از فشار تحریم ها کاسته و رونقی به بازار بدهد. ترمیم کردن اقتصاد، بخصوص در بخش صنعت نفت و گاز، کار آسان و سهلی نخواهد بود. کمپانی هایی نظیر توتال و شل که برای سرمایه گذاری در ایران علاقمندی نشان داده اند، بزرگترین کمپانی ها برای راه اندازی سریع این صنعت نیستند و به همین خاطر ایران همچنان نیاز به دعوت کمپانی های بزرگ نفتی دیگری را به ایران دارد.

بدون داشتن رابطه با آمریکا، هرتکنولوژی که از اروپا به ایران منتقل شود، همچنان بهترین نبوده و از واسطه دوم به ایران رسیده است. در بازدید و سخنرانی که آقای روحانی از موسسه روابط بین الملل فرانسه، در پاریس داشتند وی به مخاطبین خود درباره مشکلات بهبود رابطه با آمریکا گفت.
“ ایران و آمریکا مشکلات بسیاری دارند. چند دهه مشکل نمی تواند در زمان چند هفته ای حل و فصل شود. ما در مرحله تنش زدایی هستیم و در زمانی طولانی تر می توانیم درباره دیگر مسایل نیز کار کنیم.”‌ آقای روحانی گفت.

چیزی که وی گفت می تواند راهنمای برنامه ایران در کوتاه مدت دیده شود، تا زمانی که اقتصاد این کشور ترمیم شده و حکومت ایران شرایط و موقعیت خود را در بین کشورهای بزرگ دنیا تثبیت کند. کاهش تنشها برای دولت روحانی شاید در صورت برنده شدن وی در انتخابات ریاست جمهوری بعدی از اولویت بیشتری برخوردار شود.
علی رغم توافقات اقتصادی که در ایتالیا و فرانسه به امضا رسیده است، بخشی از مردم ایران همچنان مشکوک هستند که آیا مردم عادی از این قرادادها و آمد و شدها نفعی ببرند. بعضی از مردم فکر می کنند که این توافقات تنها باعث منفعت اقتصادی گروهی خاص و یا مقاماتی که فاسد هستند می شود.
شاید سالها بهبود اقتصاد به طول بیانجامد، و در عین حال دولت نیاز دارد که اعتماد سلب شده عموم را باردیگر جلب کند و قراردادهای اقتصادی را به طور شفاف و علنی با مردم در میان بگذارد.
اگر ایرانی ها باید که توقعات خود را کم کرده و آن را مدیریت کنند و ضمن ابراز خشنودی از منافع اقتصادی که در پیش رو خواهد بود، جهان نیز بایستی که توقعات خود را مدیریت کرده و از تغییرات انجام شده در ایران به سرعت هیجان زده نشود.
به همین دلایل توقع داشتن از ایران برای کم کردن تنش ها با همسایه ها و نقشی که در منطقه دارد بایستی به اندازه ظرفیت و توان فعلی دولت باشد چرا که دولت بدون رضایت و تایید رهبر قادر به انجام کاری نیست.
ایران قدم هایی کوچک و آرام را به سوی جهانی بر می دارد که برای سالیان ، از زمان انقلاب از آن فاصله گرفته بوده و توقع جهشی بزرگ در این مرحله بسیار غیر واقعی خواهد بود.

این مقاله من ۴ فوریه در هفته نامه انگلیسی الاهرام منتشر شده است.

توسط | ۱۳۹۴-۱۱-۲۷ ۰۱:۱۲:۳۵ +۰۰:۰۰ بهمن ۱۹ام, ۱۳۹۴|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید