گوشی برای شنیدن به نتانیاهو نیست، توافق هسته ای قریب الوقوع است!

خانه/مقالات/گوشی برای شنیدن به نتانیاهو نیست، توافق هسته ای قریب الوقوع است!

گوشی برای شنیدن به نتانیاهو نیست، توافق هسته ای قریب الوقوع است!

در حساس ترین نقطه مذاکرات هسته ای ایران و قدرتهای غربی، هر نکته انحرافی و تحریک آمیزی می تواند بر روی نتیجه مذاکرات نتیجه ای غیر سازنده داشته باشد. رییس جمهور ایران آقای روحانی هدف خود را بهبود روابط خارجی و برداشته شدن تحریم ها می داند و یکسال از زمان به قدرت رسیدن او می گذرد و حالا زمان آن رسیده تا ببیند که آیا نتیجه مذاکرات او به میوه نشسته است یا خیر.
مذاکرات ایران که از ۲ ژوییه تا ۲۰ همین ماه ادامه خواهد یافت، آخرین دور در شش ماه توافق موقتی است که بین ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ بسته شده است. در پایان این دور از مذاکرات گروهها یا به توافق نهایی دست پیدا می کنند و یا می توانند برای یک دوره شش ماهه دیگر آن را تمدید کنند. در یک سال گذشته ایران تمام تلاش خود را بکار بست تا از جنجال و هر آن چیزی که سرنوشت مذاکرات را به مخاطره می اندازد، پرهیز کند و در یک توازن نادر بین تمامی ارگانهای دولتی و حکومتی، نهادهای کشور در کنار هم قرار گرفتند تا وزارت خارجه ایران را در مذاکرات هسته ای حمایت کنند چرا که سرنوشت این مذاکرات با امنیت ملی کشور در ارتباط است.
توافق موقت شش ماهه با قدرتهای غربی در ۲۰ ژؤییه به سر می رسد اما می تواند برای شش ماه دیگر قابل تمدید باشد، چنانچه که دستیابی به توافق محتمل باشد.
در حالی که ایران خود را به توافق نهایی نزدیک می بیند، دولت اسراییل که مخالف انجام این توافق است هر چه که در توان دارد به کار بسته تا مانع به ثمر رسیدن گفتگوهای هسته ای شود.
نخست وزیر اسراییل آقای بنجامین نتانیاهو روز یکشنبه گذشته از مذاکره کنندگان جامعه بین الملل خواست که تسلیم تهران نشوند، آنهم در حالی که ایران سه هفته تا رسیدن به توافق نهایی فاصله دارد. روز یکشنبه، یکروز قبل از آنکه مذاکره کنندگات هسته ای به شهر وین بیایند، هیات بلند پایه ای از اسراییل شامل مقامات اطلاعاتی و متخصصین هسته ای و مشاور امنیت ملی این کشور وارد واشنگتن شدند تا پیش از شروع مذاکرات هسته ای ایران با مقامات آمریکایی گفتگو کنند.
سفر اضطراری و غیر مترقبه هیات اسراییل به واشنگتن به ما می گوید که رسیدن ایران به توافق نهایی در ۲۰ ژوییه، قریب الوقوع است. اسراییل هنوز سه هفته ای فرصت دارد که هر حیله و تزویری که می داند بکار برد تا با دروغگو نشان دادن ایران جلوی انجام توافق را بگیرد اما نتانیاهوی عصبانب تنها موفقیتی که یافته نشان دادن خود به عنوان یک فردی است که قادر نیست تغییر زمان را درک کرده و بفهمد که اینک آمریکا و ایران هدفها و آرزوهای دیگری برای آینده دارند ولو آنکه نخست وزیر اسراییل آنها را دوست داشته و یا نداشته باشد.
“برایتان معنا ندارد اگر ایران یکباره تمامی بازرسان را اخراج کند- همانطور که قبلا کرده بود- و با عجله مقدار کافی اورانیومی را غلیظ کند که برای ساختن بمب احتیاج دارد؟” نتانیاهو به شبکه خبری اسکای این را گفت.
در حالی که هیچ گوشی برای شنیدن به نتانیاهوی عصبانی نیست، یک گوش شنوا در شورای امنیت سازمان ملل متحد وجود دارد که می گوید ایران تحریم های سازمان ملل در ارسال اسلحه را نقض کرده است. طبق گزارش محرمانه ای که به دست خبرگزاری رویترز رسیده است، متخصصین سازمان ملل متوجه شده اند که محموله سلاح ارسالی که اسراییل زمستان گذشته در دریای سرخ توقیف کرد، از ایران فرستاده شده بود. اسراییل گفته بود که این سلاحها که به سمت سودان می رفت در نهایت مقصد غزه و گروه حماس را در پیش داشت، اما حماس آن را ساخته و پرداخته اسراییل خوانده بود. ایران نیز دست داشتن در ارسال این محموله را رَد کرده بود.
رسیدن به توافق جامع هسته ای باعث می شود که تحریمهای بین المللی نیز از روی ایران برداشته شود که جزو این تحریمها نقل و انتقال اسلحه نیز می باشد. این ادعای تازه بازرسان سازمان ملل درباره محموله سلاح ارسالی می تواند به مذاکرات در پیش رو آسیب برساند. هفته گذشته سفیر روسیه در سازمان ملل، آقای ویتالی چورکین شکایت کرده بود که “هر اطلاعات بی پشتوانه می تواند تاثیر منفی بر روی مذاکرات شش کشور با ایران داشته باشد”. منظور آقای چورکین گزارشی بود که بازرسان درباره این محموله سلاح قاچاق داده بودند.
در حالی که کمیته تحریمهای سازمان ملل معتقد است که ایران تحریمها را نقض و آنها را دور زده است، اما به نوشته رویترز. گزارش سازمان ملل می گوید که ایران نقض مقررات را از زمان از سر گیری مذاکرات هسته ای کمتر کرده است. نه تنها نقض مقررات و دور زدن تحریمها کمتر شده است، حتی جنگ لفظی ایران با اسراییل نیز آرامتر شده است.
ایران مدت زمانی است که لبهای خود را می گزد و در مقابل تحریکات نخست وزیر اسراییل خود را آرام و تودار نگاه داشته است تا مبادا که به ادامه مذاکرات در لحظات حساس آسیب رساند. ایران و مقامات شش کشور عضو اتحادیه اروپا و آمریکا مذاکرات را از سر گرفته و تا ۲۰ ژوییه ادامه خواهند داد. اگر ایران بتواند به خویشتنداری خویش تا کمتر از سه هفته دیگر ادامه دهد، شاید بهترین پاسخی که آقای ظریف مذاکره کننده ارشد ایران در پایان این سه هفته برای بیش از ۲۰۰ هزارنفر عضو در شبکه اجتماعی تویتر خود این باشد: مازل توو!
( مازل توو در زبان عبری به معنای شادباش و مبارک گویی است)

این مقاله من روز دوم ژوییه- چهارشنبه به انگلیسی در العربیه نت منتشر شده است.

توسط | ۱۳۹۴-۱۰-۱ ۱۹:۳۴:۴۰ +۰۰:۰۰ تیر ۱۴ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید