۲۷۶ دختر ربوده شده اند. جهان اسلام سخنی ندارد؟

خانه/مقالات/۲۷۶ دختر ربوده شده اند. جهان اسلام سخنی ندارد؟

۲۷۶ دختر ربوده شده اند. جهان اسلام سخنی ندارد؟

در غرب، یا کمی واضح تر بگویم در آمریکا و کشورهای بزرگ اروپایی هنگامی که دختری ناپدید می شود، دنیا برای دولت هایشان و گروههای نجات به آخر می رسد. من همواره ارزش زندگی و جان یک فرد را در فرهنگ غرب ستوده ام بخصوص مسئولیت پذیری دولتها در قبل جان شهروندان کشورهایشان را.
در اتفاقی شوکه آور در نیجریه ۲۷۶ دختر مدرسه ای در ۱۴ آوریل توسط گروه تروریستی -بوکو حرام -به نام اسلام برای توجیه عمل شرم آورشان ربوده شدند، اما تا به امروز جهان اسلام و دولتهایشان در اینباره سکوت اختیار کرده اند.
در عملی به شدت زشت که تاکنون در چنین مقیاس و تعداد، در تاریخ معاصر هیچ آدم ربایی دیگری اتفاق نیافتاده است، این گروه تروریستی که خود را مسلمان نیز می خواند با ربودن دختران و هتک حرمت به آنان، می گویند که عمل نفرت انگیزشان به خاطر رفتن دختران به مدرسه است!
در فکر بیمار گروه تروریستی بوکو حرام، دختران نبایستی به مدرسه بروند و می گویند آنهایی که اینک در دستشان اسیرند، برای تنبیه در بازار فروخته خواهند شد.
به گزارش رسانه ها دو دختر تاکنون از مارگزیدگی مرده اند و حال ۲۰ نفر دیگر وخیم گزارش شده است و اینک پس از گذشت تقریبا یکماه، افراد مشهور در غرب کمپین هایی تشکیل داده اند تا حمایت های دولت های خود برای نجات این دختران را بدست بیاورند.
کمپین نجات این دختران نیجریه ای هفته پیش هنگامی شکل گرفت که رهبر گروه بوکو حرام در پیامی ویدیویی به نام خداوند سوگند یاد نمود که این دختران را مانند برده در بازار به فروش برساند. “برای فروش برده بازار وجود دارد. خداوند می گوید که آنها را بفروشم. او به من دستور داده است که آنها را بفروشم و من این دختران را خواهم فروخت.” مردی که خود را شیکائو می نامد می گوید که آموزش به شیوه غربی یک گناه است و دختران باید به جای مدرسه رفتن شوهر کنند و این آن چیزی است که اسلام می گوید.
سه هفته طول کشید تا رییس جمهور نیجریه اعلام کند و بپذیرد که دختران ربوده شده اند و تلاشهایی برای نجات آنها انجام دهد چرا که غرب آنها را تحت فشار گذاشته بود اما تلاشها تا کنون به جایی نرسیده است.

در هواپیما، از خاورمیانه به سمت نیویورک در پرواز بودم و داشتم روزنامه نیویورک تایمز می خواندم. گزارشی درباره دختران ربوده شده در نیجریه را با تعلل می خواندم و به صفحه خیره شده و داشتم فکر می کردم که توجه مسافری که کنار من نشسته بود به این نوشته جلب شد.
همسفر من به روزنامه اشاره ای کرد و گفت که این ماجرا بسیار تکان دهنده و وحشتناک است و نمی تواند بفهمد که چرا مسلمانان به این اندازه سختگیر و خشن هستند.
این همان چیزی است که متاسفانه اسلام را در چشم و ذهن بسیاری از غربی ها تصویر می کند، کسانی که نمی دانند که فرهنگ های گوناگون بر روی هر مذهبی و حتی اسلام تاثیر خود را دارد.
به این فرد گفتم که این اتهامات نمی تواند به تمامی مسلمانان نسبت داده شود، به این خاطر که اسلام مذهبی است که والدین را به آموزش فرزندانشان تشویق می کند و از آنها می خواهد که فرصتهای مساوی در اختیار فرزندان دختر و پسر خود قرار دهند. به وی گفتم که زنان مسلمان دستاوردهای بسیاری داشته اند و سطح آموزش های عالی در بین آنها بسیار بالا است و خانواده هایشان معمولا مشوق آنها برای پیشرفتشان هستند.
همسفر من با بی علاقگی گوش کرد و سپس شانه هایش را بالا انداخت و گفت : اگر این چیزی است که اسلام می گوید، پس چرا رهبران کشورهای اسلامی تنفر و انزجار خود را از آدم ربایان اعلام نکرده و نگفته اند که این کار غیر اسلامی است؟
هیچ پاسخی نداشتم. شاید جهان اسلام بسیار گرفتار و مشغول مشکلات دیگری نظیر تروریست، رشوه خواری، جنگ و رقابت با بایکدیگر است که کاملا فراموش کرده که این ۲۷۶ دختر مدرسه ای به نام اسلام به -گفته یک گروه تروریستی – ربوده شده اند.

با چه کابوسی خانواده این دختران دست به گریبانند هنگامی که هر شب با وحشت این فکر به رختخواب می روند که آیا دخترانشان آزار جسمی و جنسی دیده اند و آیا ممکن است گروههای نجات بتوانند آنها را به خانه بازگردانند؟
مقامات رسمی دولت آمریکا یک گروه و شبکه تجسس داخل سفارت آمریکا در ابیجا ایجاد کرده اند با این هدف که اطلاعات امنیتی و و جستجو و متخصصان مذاکره با آدم ربایان بتوانند به دولت نیجریه کمک کنند.
“این شبکه شامل افرادی از ارتش آمریکا هستند که توقع می رود به زودی وارد نیجریه شوند.”وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد. انگلستان نیز گروههای کوچکتری از متخصصین به کمک نیروهای آمریکایی خواهد فرستاد و چین نیز اعلام کرد که کمکهای ماهواره ای برای جستجو و کشف می تواند در اختیار نیجریه بگذارد.
بوکو حرام، گروه تروریستی که وابسته به القاعده نیز می باشد، می گوید که هدفش ایجاد و اعمال دستورات شریعت اسلامی از نوع افراطی آن در سراسر آفریقا است.
برای آنکه شریعت افراطی اسلامی از نوع منحصر به فرد این گروه تروریستی اعمال شود، آنها نیمه شب گاردهای مقابل مدرسه شبانه روزی دختران را خلع سلاح کردند و به داخل خوابگاه دختران جوان رفته و آنها را از بستر به زور اسلحه وادار کردند تا داخل یک کامیون شوند. آیا این اعمال تروریستی اسلامی است؟ در حالی که کشورهای غربی این عمل زشت را محکوم کرده اند، دنیای اسلام همچنان اختیار کرده.
بانوی اول آمریکا، میشل اوباما تصویری از خود را منتشر کرد که روی آن نوشته شده بود، “دخترانمان را به ما بازگردانید.” ‘ دعای ما با دختران ربوده شده نیجریه ای و خانواده آنها است. ‘ میشل اوباما در برنامه ای رادیویی گفت. جهان اسلام چه برای گفتن دارد؟

این نوشته من روز شنبه ۱۰ ماه می به عربی در روزنامه شرق الاوسط به چاپ رسیده است.
(گفتنی است که روز شنبه مفتی عربستان سعودی این اقدام را محکوم کرد. تا کنون این تنها واکنش مقامات کشورهای اسلامی به این آدم ربایی بوده است.)

توسط | ۱۳۹۴-۷-۸ ۱۷:۵۳:۳۵ +۰۰:۰۰ اردیبهشت ۲۱ام, ۱۳۹۳|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید