سوری ها می توانند به آتش بس آمریکا و روسیه اعتماد کنند؟

خانه/مقالات/سوری ها می توانند به آتش بس آمریکا و روسیه اعتماد کنند؟

سوری ها می توانند به آتش بس آمریکا و روسیه اعتماد کنند؟

از هنگام غروب آفتاب و شروع عید قربان، یکی از بزرگترین اعیاد مسلمان، آتش بس موقت در سوریه آغاز شد.
این آتش بس بین دولت و مخالفین برای ده روز ادامه خواهد شد و همزمان مذاکرات بین آمریکا و روسیه با نظارت سازمان ملل متحد ادامه می یابد.
وزیر خارجه آمریکا آقای جان کری و همتای روس وی آقای لاروف در ژنو موفق به اجرای این آتش بس موقت شدند. جالب در این است که با وجود آنکه کشورهای بسیاری در بحران سوریه نقش و نفوذی فعال دارند، هیچکدام از آنها برای گفتگو و مشورت به ژنو دعوت نشده بودند.
ایران یکی از این کشورها است و به همین دلیل با احتیاط از آتش بس استقبال کرده و روز یکشنبه گذشته با تردید سخنگوی وزارت خارجه آقای بهرام قاسمی گفت که امیدوار است که این آتش بس فرصتی برای انتقال سلاح به تروریست ها نباشد.

ایران مخالفین دولت بشار اسد را به رسمیت نمی شناسد و بین آنها و گروههای تروریستی نظیر داعش و جبهه نصرت تفاوت چندانی قایل نیست در حالی که جامعه بین الملل با اوپوزیسیون سوریه ارتباط دارد.
با نظر داشت این اختلاف نظر و همچنین قابل قبول نبودن انتقال سیاسی قدرت برای حکومت دمشق و یا رحم آوردن به مردمی که زمان طولانی است در درد و رنج آواره شده اند، دشوار است که باور کنیم که این آتش بس می تواند دوام دار باشد.
چند ساعت پیش از آتش بس، آقای اسد در مسجدی در شهر دارایا که به تازگی از شورشیان باز پس گرفته شده، نماز عید قربان را به جا آورد و وعده داد تا تمامی خاک سوریه را از آنها پس گیرد.
آتش بس زمانی ادامه می یابد که اراده ایجاد صلح تمامی گروههای درگیر را به مذاکره بیاورد.
به نوبه خود، گروه احرار شام گفته اند که آتش بس را نمی پذیرند به این معنا که درگیری ها حتی به شکل پراکنده ادامه می یابد و مبارزه با داعش و جبهه نصرت نیز همچنان ادامه دارد.

در حالی که کردها، عربستان سعودی، ترکیه و ایران داخل گفتگوهای مابین روسیه و آمریکا نبوده اند، متقاعد کردن این بازیگران کلیدی به ادامه آتش بس برای زمان طولانی مشکل خواهد بود.
مذاکرات صلح سوریه نیاز به مذاکراتی دارد که در آن تمامی گروههای درگیر در بحران شامل باشند و نظر همه آنها شنیده شود. درحالی که ایران و عربستان سعودی در سردترین و پرتنش ترین دوران روابط خود می باشند، مشکل است بتوان پذیرفت که نگاه آمریکا به بحران سوریه همان نگاه عربستان و توسط آنها پذیرفته شده باشد و در عین حال در ایران، روسیه نماینده ایران در مذاکرات نیست. هرچند که هر دوی این کشورها در حال حاضر چاره ای به جز پذیرش نظر این دو قدرت جهانی ندارند مگر آنکه رابطه کشورهای منطقه با یکدیگر گرمتر شود.
هفتاد و یکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک هفته آینده ۲۰ سپتامبر شروع بکار می کند و رهبران جهان برای این گردهمایی سالیانه به آمریکا خواهند آمد.
مجمع عمومی فرصتی است برای ایران و سعودی که درباره مشکلات منطقه در سازمان ملل گفتگو کنند بخصوص آنکه امسال آخرین سال آقای حسن روحانی در ریاست جمهوری قبل از انتخابات سال آینده خواهد بود.
آیا این آتش بس می تواند ادامه یافته و جهان در نهایت به این بحران بی انتها نقطه پایانی بگذارد؟‌

این نوشته من در سایت انگلیسی العربیه مورخ ۱۳ سپتامبر به نشر رسیده است.

توسط | ۱۳۹۵-۷-۲۲ ۲۰:۲۶:۵۳ +۰۰:۰۰ شهریور ۲۶ام, ۱۳۹۵|مقالات|بدون نظر

نظر بدهید